بر اساس نتایج یک نظرسنجی که روز دوشنبه منتشر شده، کمتر از یک نفر از هر 5 شهروند آمریکایی تصور می‌کنند که دموکراسی در این کشور در وضعیت «خوب» یا «بسیار خوب» قرار دارد.

این نظرسنجی توسط آسوشیتدپرس- مرکز تحقیقات امور عمومی NORC انجام شده است و طی آن تنها 16 درصد از آمریکایی معتقدند که دموکراسی در این کشور خوب یا بسیار خوب کار می‌کند این در حالی است که 38 درصد گفته‌اند که دموکراسی تا حدودی خوب کار می‌کند و 45 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی نیز گفته‌اند دموکراسی به درستی کار نمی‌کند.

در این نظرسنجی، طرفداران دموکرات‌ها بیش از طرفداران جمهوری‌خواهان نسبت به وضعیت دموکراسی در آمریکا نظر مساعد داشته‌اند.

در میان طرفداران دموکرات‌ها، 22 درصد گفته‌اند که دموکراسی خوب یا خیلی خوب در این کشور کار می‌کند این در حالی است که این آمار میان طرفداران جمهوری‌خواهان تنها 10 درصد است.

همچنین 48 درصد طرفداران دموکرات‌ها گفته‌اند که دموکراسی در این کشور تا حدودی خوب بوده و 26 درصد از طرفداران جمهوری‌خواهان این اعتقاد را دارند.

این آمار نشان دهنده سقوط شدید نظر طرفداران جمهوری‌خواهان درباره وضعیت دموکراسی در این کشور است. در ماه اکتبر گذشته، 68 درصد گفته‌اند که وضعیت دموکراسی در آمریکا تا حدودی خوب است و در همان زمان این آمار میان طرفداران دموکرات‌ها 37 درصد بوده است.

از پاییر، تحولات متعددی در آمریکا روی داده و «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا حملات متعددی را به روند انتخابات ریاست جمهوری 2020 این کشور انجام داد که در یکی از این موارد، طرفدارانش در روز ششم ژانویه (17 دی ماه) با حمله به کنگره، باعث کشته شدن چند نفر از جمله چند نیروی امنیتی شدند.

نظرسنجی انجام شده بین 1055 نفر و از تاریخ 28 ژانویه تا 1 فوریه (9 تا 13 بهمن) بوده و درصد خطای 3.8 درصد برای آن در نظر گرفته شده است.