وزارت خارجه روسیه روز جمعه اعلام کرد که مسکو سه دیپلمات آلمانی، لهستانی و سوئدی را که در تظاهرات غیرقانونی در حمایت از «الکسی ناوالنی» مشارکت داشتند اخراج کرده است.

بر اساس اعلام وزارت خارجه روسیه ، این سه دیپلمات عنصر نامطلوب شناخته شده و به زودی این کشور را ترک خواهند کرد.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «طرف روسی انتظار دارد که در آینده هیئت‌های دیپلماتیک پادشاهی سوئد، جمهوری لهستان و جمهوری فدرال آلمان و پرسنل آنها، دقیقا از معیارهای قانون بین‌المللی تبعیت کنند.»

اندکی پس از اعلام این موضوع توسط مسکو، سه کشور اروپایی که دیپلمات‌هایشان از مسکو اخراج شده‌اند به آن واکنش نشان دادند.

وزارت خارجه سوئد با تایید اخراج دیپلماتش اعلام کرد: «وزارت‌خانه این اقدام را کاملا غیرقابل توجیه می‌داند و این موضوع را به طرف روسی منتقل کرده است. وزارت‌ خارجه از این اقدام روسیه ابراز تاسف کرده و حق اتخاذ اقدامات مناسبت را برای خود حفظ می‌کند.»

بر اساس گفته سفیر روسیه در ورشو، وزارت خارجه لهستان نیز گفته ورشو در واکنش به اقدام مسکو، یک دیپلمات روس را اخراج خواهد کرد.

وزارت خارجه لهستان گفت که انتظار دارد روسیه این تصمیم غلط در اخراج دیپلمات خود را لغو کرده و تهدید به تحریم‌های تلافی‌جویانه کرده است.

در بیانیه وزارت خارجه لهستان آمده است: «ورشو حق اقدام مناسب را برای خود حفظ می‌کند.»

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان این تصمیم مسکو را محکوم و غیرقابل توجیه و گامی به دور از حاکمیت قانون توصیف کرد.

صدر اعظم آلمان احتمال تحریم در واکنش به اخراج دیپلمات‌ها را بعید ندانست.

یک منبع در مسکو به خبرنگاران گفت که دیپلمات سوئدی در راهپیمایی بدون مجوز در سنت‌پترزبورگ در روز 23 ژانویه (4 بهمن) حضور داشته است. این در حالی است که سفارت سوئد مدعی است که دیپلمات این کشور تنها ناظر تظاهرات بوده است.

«ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش به اقدام سفارتخانه‌های کشورهای غربی در پی حوادث اخیر در روسیه گفت که مسکو به تمامی این موارد پاسخ خواهد داد.

الکسی ناوالنی، چهره غربگرای مخالف دولت روسیه اواخر ماه گذشته به محض ورود به فرودگاه مسکو از آلمان بازداشت شد و در پی آن روسیه شاهد برخی ناآرامی‌ها بوده است.  

پیشتر هم دولت آلمان، روسیه را به مسموم کردن وی متهم کرده بود. در حالی که روسیه این ادعاها را رد و اعلام کرد آزمایش ناوالنی هیچ شواهدی از وجود سم در بدن او را نشان نداده است.

ناوالنی که در پرونده‌ای موسوم به پرونده «روچر» با مجازات تعلیقی مواجه بوده به علت از دست دادن حضور در چندین جلسه بازپرسی در لیست افراد تحت تعقیب دولت روسیه قرار گرفته بود و از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۰ به دلیل نقض مکرر مقررات مشروط در لیست افراد تحت تعقیب پلیس فدرال روسیه قرار داشت.

او پیش‌تر به تحمل سه سال و نیم حبس محکوم شده بود و با توجه به گذراندن بخشی از آن در حبس خانگی، دو سال و هشت ماه دیگر را باید در حبس به سر ببرد. مقامات روسیه می‌گویند، ناوالنی با عدم گزارش موقعیت مکانی خود طی گذراندن حبس خانگی، قوانین را نقض کرده است.