امارات متحده عربی و بحرین امروز، سه شنبه خواهان یکپارچه کردن تلاش‌ها با رژیم صهیونیستی به منظور فشار به دولت بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا در زمینه ایران شدند.

بر اساس گزارش تایمز اسرائیل، در گفت و گوی گابی اشکنازی، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی و عبداللطیف بن راشد الزیانی وزیر خارجه بحرین، دو طرف بر آنچه به ادعا، نگرانی‌های خود در زمینه برنامه هسته‌ای تهران، موشک‌های بالستیک و فعالیت‌ها در خاورمیانه خوانده می‌شد، تأکید کردند.

وزیر خارجه بحرین گفت: یک موضع منطقه‌ای مشترک در خصوص این مسائل، دارای تأثیری بزرگتری بر آمریکا خواهد بود.

طبق این گزارش، وزرای خارجه بحرین، اسرائیل و امارات در نخستین روز چهاردهمین کنفرانس بین المللی انستیتو مطالعات امنیت ملی که امسال به خاطر محدودیت‌های ناشی از کرونا مجازی برگزار شد، صحبت کردند. اداره این جلسه از سوی «عاموس یادلین» رئیس مرکز مطالعات امنیتی داخلی رژیم صهیونیستی انجام شد.

وزیر خارجه بحرین در این نشست مجازی مدعی شد: ما باید به برنامه موشکی ایران، حمایت از وکلای منطقه‌ای اش و مداخله در امور داخلی دولت‌ها در منطقه، به منظور تحقق صلح و ثبات در خاورمیانه پاسخ دهیم.

الزیانی همچنین مدعی شد بند‌های توافق (احتمالی با ایران) باید در سایه توافقنامه‌های صلح ابراهیم (توافقنامه‌های عادی سازی روابط) که با میانجی گری آمریکا میان اسرائیل با امارات، بحرین، مراکش و سودان برقرار شد، تغییر یابد.

او گفت: هر توافقی در آینده، نیاز است تا واقعیت جدید در منطقه را منعکس کرده و برای تمامی کشور‌ها در منطقه قابل قبول باشد.

گابی اشکنازی، وزیر خارجه رژیم صهیونیستی نیز در این نشست مدعی شد توافقنامه‌های عادی سازی روابط، صدای منطقه‌ای را تقویت کرده و بر اهمیت گزینه نظامی در سیاست اسرائیل در قبال ایران تأکید کرده است.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات نیز مدعی شد یکی از شکست‌های برجام، «نبود صدای منطقه‌ای در آن» بود.

قرقاش همچنین مدعی شد: بعد از ۴۰ الی ۵۰ سال ما به این نتیجه رسیدیم که نداشتن ارتباط با اسرائیل مؤثر نخواهد بو؛ بلکه بجای آن ما می‌توانیم به شکلی مؤثرتر به اختلافاتمان از طریق گفتگو، تعامل، اعتماد و آشتی بپردازیم.

به نوشته تایمز اسرائیل، اسرائیل، امارات و بحرین به دنبال بازداشتن دولت بایدناز بازگشت به برجام در قالب اصلی آن (و با همان شرایط پیشین آن) هستند.