«سایو بی‌خیم» نماینده دولت تایوان در آمریکا برای اولین بار از سال ۱۹۷۹، در مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا حضور یافت.

سایو در حساب توئیتری خود با انتشار فیلمی از حضورش در این مراسم گفت: «افتخار دارم که امروز از طرف مردم و دولت تایوان در مراسم تحلیف [جو] بایدن رئیس جمهور ایالات متحده و معاون او [کامالا] هریس حضور دارم».

این دیپلمات تایوانی افزود: «دموکراسی زبان مشترک ما و آزادی هدف مشترک ما است. به دنبال همکاری با دولت بعدی در راستای توسعه ارزش‌ها و منافع مشترک هستیم».

وی اولین نماینده دولت تایوان در آمریکا است که از زمان ریاست جمهوری «جیمی کارتر» در مراسم تحلیف حضور پیدا می‌کند.

«جیم ریش» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا در پیامی توئیتری، ضمن ابراز خرسندی از این اقدام، از دولت جدید آمریکا درخواست کرد روابط با تایوان را گسترش دهد.

«مایک پامپئو» وزیر امور خارجه سابق آمریکا حدود ده روز پیش از لغو تمام محدودیت‌های روابط با تایوان خبر داد و با اشاره به محدودیت‌هایی که دولت آمریکا از چند دهه قبل بر روابط با تایوان اعمال کرده بود، گفت: «ایالات متحده این اقدامات یک‌جانبه را برای خوشآمد رژیم کمونیست پکن انجام داده بود. دیگر بیشتر از این نباید ادامه پیدا کند».

تشدید تحرکات ضد چینی آمریکا در واپسین روزهای ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» در شرایطی صورت گرفت که پکن بارها ضمن رد درباره مواضع مداخله‌جویانه واشنگتن، به مقام‌های تایوانی درباره تحرکات جدایی‌طلبانه هشدار داده بود.

پکن، تایوان را بخشی از سرزمین متعلق به چین می‌داند و تحرکات آمریکا و فروش سلاح به تایوان را نقض حاکمیت خود و مغایر با سیاست «چین واحد» ارزیابی می‌کند.با این حال آمریکا با اعزام ناو به تنگه تایوان و کمک نظامی به تایوان عملا در مسیر حمایت از این جزیره است و پکن بارها به این مسئله اعتراض کرده است.