« مایک پامپئو » وزیر خارجه دولت ترامپ برای نخستین بار روز جمعه با «آنتونی بلینکن» نامزد تصدی پست وزارت خارجه در دولت « جو بایدن » رئیس جمهور منتخب آمریکا دیدار کرد.

دیدار پامپئو و بلینکن در اصل برای اواسط ماه دسامبر گذشته برنامه ریزی شده بود اما پس از آنکه پامپئو به دلیل تماس با فردی که تست ابتلا به کرونای وی مثبت بود به قرنطینه رفت، این دیدار به تاخیر افتاد.

بلینکن ساعت 1 به وقت محلی در حالی که ماسک پوشیده بود، وارد وزارت خارجه شد و مورد استقبال مقامات این وزارت خانه قرار گرفت.

پامپئو تا کنون در عموم به پیروزی بایدن در انتخابات اذعان نکرده اما در مصاحبه‌ای که چند روز پیش با بلومبرگ داشته، به خروج قریب‌الوقوع خود از وزارت خارجه اشاره کرده بود.

وی در این مصاحبه مدعی شده بود: «پس از 4 سال، من فکر می‌کنیم که ما جهان را امن‌تر از زمانی که به سر کار آمدیم، ترک می‌کنیم.»

پامپئو در ادامه مصاحبه‌اش گفته بود: «من امیدوار هستم سیاست‌هایی که اعمال کردیم، این ظرفیت را داشته باشد که ادامه یابد و هر کسی که وزیر خارجه بعدی باشد، این مسیر را تبعیت کرده و تهدیدهایی که از سوی حزب کمونیست چین برسمیت شناخته و اقداماتی که ما برای به عقب راندن جمهوری اسلامی ایران انجام دادیم را ارج نهد، دو کشوری که این قابلیت را دارند که آسیب واقعی به آمریکا وارد کنند.»

دیدار پامپئو و بلینکن دو روز پس از حمله طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره انجام می‌شود.

اگر چه پامپئو خشونت‌ حمله کنندگان را غیرقابل قبول توصیف کرده بود اما از انتقاد از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در تحریک این آشوب‌ها خودداری کرد.