وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان از سفر وزیر خارجه ارمنستان به منطقه قره باغ کوهستانی انتقاد کرد و آنرا ناقض توافقنامه سه جانبه اخیر که به درگیری بین دو کشور پایان داده، خواند.

به نوشته روزنامه «دیلی صباح» «لیلا عبدالله یوا» سخنگوی وزارت خارجه جمهوری آذربایجان روز سه شنبه سفر «آرا عیوضیان» وزیر خارجه ارمنستان به منطقه قره باغ کوهستانی را «غیرقانونی» خواند و مدعی شد این سفر با بیانیه سه جانبه 10 نوامبر  (سه شنبه ۲۰ آبان) مغایرت دارد و به هیچ وجه در چارچوب صلح، امنیت و همکاری در منطقه پس از پایان جنگ نیست.

عبدالله یوا افزود که نقض تعهدات توسط یک مقام ارمنستانی اقدامی «تحریک کننده» است و به نفع  بهبود اوضاع در منطقه نیست.

این دیپلمات جمهوری آذربایجان افزود : «می‌خواهیم یادآوری کنیم که نخست وزیر ارمنستان بیانیه را در 10 نوامبر امضا کرد و دولت این کشور در این زمینه تعهداتی را پذیرفته است.»

باکو و ایروان در ۱۰ نوامبر (سه شنبه ۲۰ آبان) با توافقی که با پادرمیانی روسیه حاصل شد، به چند هفته نبرد خونین خاتمه دادند. بر اساس بخشی از این توافق ۱۰ بندی قرار شد نیروهای صلح‌بان روسیه در منطقه مستقر شوند.

در توافق آمده است جمهوری ارمنستان منطقه کلبجار و منطقه لاچین را تحویل جمهوری آذربایجان خواهد داد و کریدور لاچین را تا عرض ۵ کیلومتر پشت سر خواهد گذاشت. همچنین جمهوری‌ ارمنستان ارتباطات حمل و نقلی بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان را فراهم می‌کند.