پس از گزارش اخباری درباره دریافت دستوری مبنی بر عدم واکسیناسیون اسرای فلسطین ی، «محمد اشتیه» نخست‌وزیر تشکلات خودگردان فلسطین به این اقدام واکنش نشان داد.

شامگاه روز شنبه، منابع صهیونیستی گزارش دادند که «امیر اوحانا» وزیر امنیت عمومی این رژیم دستور داده است واکسن کرونا به اسرای فلسطینی، تزریق نشود.

نخست‌وزیر تشکیلات خودگردان در بیانیه‌ای مطبوعاتی که نسخه‌ای از آن را خبرگزاری «آناتولی» دریافت کرده، این تصمیم وزیر صهیونیست را محکوم کرده و رژیم صهیونیستی مسئول حفظ زندگی اسرای فلسطینی دانسته است.

در این بیانیه خواسته شده است که «واکسیناسیون اسرا با نظارت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ فراهم شود».

طبق گزارش صهیونیست‌ها، اوحانا واکسیناسیون را به مسئله کسب مجوز از دستگاه‌های رسمی ربط داده بوده است حال آنکه به کارکنان زندان‌ها در فلسطین اشغالی اجازه دریافت واکسن داده شده بوده و پیش‌بینی می‌شود این واکسن‌ها هفته آینده در میان آنها توزیع شود.

«نادی الاسیر الفلسطینی» (انجمن اسرای فلسطینی) نیز در این خصوص اعلام کرده بود که تعداد اسرای مبتلا به ویروس کرونا تقریبا به ۱۴۰ نفر رسیده است.

رژیم صهیونیستی حدود ۴۴۰۰ اسیر فلسطینی را در زندان‌های خود تحت بازداشت دارد که از این تعداد ۴۱ نفر زن و حدود ۱۷۰ نفر از افراد کم‌سن‌و‌سال هستند.