« فیصل المقداد »‌ وزیر خارجه سوریه، امروز (پنجشنبه)، با « سرگئی لاوروف » همتای روس دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، وزیر خارجه این کشور در دیدار با لاوروف بر روابط راهبردی دمشق با مسکو تأکید و ابراز امیداواری کرد که این روابط توسعه پیدا کند.

المقداد در ارتباط با هدف سفر خود به روسیه توضیح داد، این سفر به‌ منظور بحث و تبادل نظر درباره روابط دوجانبه و در راستای اجرای دستور «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه و «ولادیمیر پوتین» همتای روس او صورت گرفته است.

وزیر خارجه سوریه همچنین از مسکو برای ایستادگی در کنار سوریه در مبارزه علیه تروریسم تشکر و قدردانی کرد و گفت که هدف راهبردی دو کشور، توسعه روابط ویژه میان آنهاست.

سانا در ادامه با پوشش کنفرانس مطبوعاتی مشترک میان وزرای خارجه دو طرف به نقل از لاوروف نوشت:‌ «گفت‌و‌گوهایی درباره اوضاع کنونی سوریه، مسائل اصلی مندرج در دستور کار منطقه‌ای داشتیم و توسعه روابط دو جانبه را مورد بررسی قرار دادیم».

وزیر خارجه روسیه در ادامه گفت: «بر لزوم حفظ یکپارچگی سوریه،‌ حاکمیت و استقلال آن و همچنین حق مردم سوریه در تعیین سرنوشت تأکید می‌کنیم».

سرگئی لاوروف ادامه داد: «برخی کشورها در حل بحران سوریه سنگ‌اندازی می‌کنند و علیه این کشور تحریم اعمال می‌کنند که این اقدام با قطعنامه‌های سازمان ملل متحد منافات دارد. ما حضور غیرقانونی نیروهای بیگانه در خاک سوریه را محکوم می‌کنیم».

در مقابل فیصل المقداد گفت: «چند کشور غربی علیه برخی کشورها تحریم اقتصادی اعمال کردند. آنها در راستای برنامه‌های سیاسی خود مردم این کشور را به گرسنگی (قحطی) می‌کشانند».

المقداد ادامه داد: «ما از روسیه به خاطر حمایت از سوریه در مبارزه علیه تروریسم و جلوگیری از قلدری کشورهای غربی تشکر می‌کنیم؛ همان کشورهایی که حقوق بین‌الملل را زیر پا گذاشته‌اند».

وزیر خارجه سوریه همچنین گفت: «ما بر سر توسعه همکاری‌‌های میان دو کشور توافق کردیم و این اقدامات در ناکام گذاشتن آثار ناشی از اقدامات اقتصادی غیرقانونی غرب نقش خواهد داشت».

وزارت اطلاع رسانی سوریه نیز با پوشش بخشی از اظهارات فیصل المقداد نوشت: «روابط سوریه با روسیه به جایی رسیده است که پیشتر با کشور دیگری به این سطح از روابط نرسیده بودیم».

وزیر خارجه سوریه افزود: «از مواضع روسیه در شورای امنیت در ارتباط با آنچه سوریه را تهدید می‌کند، تشکر و قدردانی می‌کنیم».

در این گزارش همچنین به نقل از لاوروف آمده است: «اقدمات یک‌جانبه علیه مردم سوریه در شرایط شیوع ویروس کرونا را اقدامی جنایتکارانه می‌دانیم».

لاوروف همچنین در پاسخ به خبرنگار سانا گفت: «گام‌های اخیر در خصوص توافق جامع توسعه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور در حال انجام است».

المقداد نیز گفت: «همکاری‌های میان دو کشور در تمام زمینه‌ها طی روزها و هفته‌های آینده شاهد پیشرفت خواهد بود». 

این دیدار در حالی صورت گرفته است که وزارت خارجه روسیه، پیشتر، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که فیصل المقداد هفته آینده در اولین سفر خود به عنوان وزیر خارجه سوریه به روسیه درباره موضوعات مهمی مربوط به بحران سوریه با مقامات روسیه رایزنی خواهد کرد.

فیصل از المقداد پس از درگذشت «ولید بن محی الدین المعلم» وزیر امور خارجه و معاون نخست وزیر پیشین سوریه در بیست و ششم آبان ماه گذشته، به عنوان وزیر خارجه جدید این کشور برگزیده شد.