منابع خبری دوشنبه شب به وقت تهران گزارش دادند که احتمال دارد رئیس جمهور آمریکا « جولیان آسانژ » موسس وبگاه افشاگر «ویکی‌لیکس» را عفو کند.

خبرنگار شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گزارش داد که « دونالد ترامپ » رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد جولیان آسانژ را عفو کند.

وبگاه  شبکه خبری «راشاتودی» نیز در این زمینه به نقل از برخی منابع نزدیک به رئیس جمهور آمریکا نوشت که ترامپ احتمالا آسانژ را عفو می‌کند. وکیل آسانژ نیز در واکنش به این خبر از ترامپ خواست شرایطی فراهم شود تا موکلش در آغاز سال نوی میلادی  آزاد شود.

جولیان آسانژ ۴۷ ساله در سال ۲۰۱۰ با انتشار تصاویر و ویدئوهای کشتار غیرنظامیان توسط ارتش آمریکا در عراق و افغانستان مورد توجه رسانه‌های بین‌المللی قرار گرفت. اندکی بعد دولت آمریکا علیه سایت ویکی‌لیکس تحقیقات جنایی را آغاز کرد و از متحدان خود خواست به این تحقیقات کمک کنند.

دادستان‌های آمریکایی ۱۷ اتهام جاسوسی و یک مورد اتهام سواستفاده از رایانه به دلیل انتشار اسناد محرمانه ارتش آمریکا توسط سایت افشاگر ویکی‌لیس را به آسانژ وارد کرده‌اند. این اتهامات می‌تواند حکم ۱۷۵ سال زندان را برای وی رقم بزند.

ترامپ چندی پیش نیز اعلام کرده بود عفو «ادوارد اسنودن» افشاگر آمریکایی را مورد بررسی قرار خواهد داد. اسنودن سال ۲۰۱۳ افشا کرد که دولت وقت آمریکا به رهبری «باراک اوباما»، مکالمات و پیام‌های شهروندان عادی این کشور را شنود می‌کند. وی پس از مدتی ناچار شد به روسیه پناهنده شود.