دولت اتیوپی امروز (دوشنبه) در بیانیه‌ای اخبار منتشر شده مبنی بر اعطای مهلت ۷۲ ساعته به هیأت دیپلماتیک سودان جنوبی برای ترک آدیس‌آبابا پایتخت اتیوپی را تکذیب کرد.

طبق گزارش وبگاه «العربی‌الجدید»، «دینا مفتی» سخنگوی رسانه‌ای وزارت خارجه اتیوپی نیز اخراج هیأت دیپلماتیک سودان جنوبی از آدیس‌آبابا را رد کرد.

در گزارش‌های رسانه‌ای آمده بود که دولت اتیوپی به نخست‌وزیری «آبی احمد» از حضور «دبرتسیون گبرمیکائیل» وزیر سابق و رهبر اقلیم تیگرای در جوبا پایتخت سودان جنوبی خشمگین شده و از هیأت دیپلماتیک این کشور خواسته است تا جوبا را ترک کند.

برخی سایت‌های اتیوپیایی نیز گزارش‌هایی از دیدار گبرمیکائیل با «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر که به سودان جنوبی سفر کرده بود و اعلام حمایت کامل مصر از تیگرای، منتشر کردند.

اتیوپی در چند سال گذشته مصر را به حمایت از قوم اورومو دارای اکثریت مسلمان که نخست‌وزیر این کشور نیز وابسته به این قوم است، متهم می‌کرد اما اتهام حمایت مصر از اقلیم تیگرای بی‌سابقه است.

درگیری مسلحانه بین ارتش اتیوپی و جبهه آزادی بخش خلق تیگرای در این منطقه از چهارم ماه نوامبر (۱۴ آبان) آغاز شده است.

جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای قبل از روی کار آمدن «آبی احمد علی» در سال ۲۰۱۸ که اولین نخست وزیر از قوم «اورومو» اتیوپی است، حدود ۳ دهه حیات سیاسی در این کشور را در کنترل خود داشت. اورومو، بزرگترین قوم در اتیوپی با ۳۴.۹ درصد جمعیت ، یعنی حدود ۱۰۸ میلیون نفر است ،در حالی که تیگرای با ۷.۳ درصد سومین قوم بزرگ این کشور است.

ماجرا از آنجا آغاز شد که آبی احمد علی، نخست‌وزیر اتیوپی در پی تشدید اختلافات قدیمی با منطقه تیگرای، چهارم نوامبر جاری نیروهای ارتش و هواپیماهای جنگی خود را به این منطقه  اعزام کرد و ارتش اتیوپی هم اعلام کرد که ناچار شده «جنگی ناخواسته و بی‌فایده» را در منطقه تیگرای آغاز کند. نخست‌وزیر اتیوپی رهبران تیگرای را به  تضعیف اصلاحات دموکراتیک مد نظر دولت متهم می‌کند. 

آبی احمد پس از تصدی نخست‌وزیری در سال ۲۰۱۸، از اصلاحات سیاسی فراگیری خبر داد که همین اصلاحات دستیابی او به جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۹ را تضمین کرد اما گویا این اصلاحات موجب به حاشیه رانده شدن حزب حاکم در تیگرای شد که پیشتر کنترل حاکمیت در اتیوپی را در دست داشت.

به همین دلیل جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای از ائتلاف دولت آبی احمد خارج شد و در ماه سپتامبر انتخاباتی محلی برگزار کرد. پس از آن هر یک از دو طرف دیگری را غیرقانونی اعلام کردند و هر یک، طرف مقابل را به آغاز درگیری و جنگ متهم کرد.