«حمدو عبدالمالک» نماینده حزب «الاتحاد من أجل الجمهوریة» حاکم موریتانی در فرانسه گفت که ارتش مغرب اقدامات تحریک‌آمیزی علیه موریتانی در منطقه حایل انجام داده است.

عبدالمالک در مصاحبه با شبکه «فرانس ۲۴»، با اشاره به اقدامات تحریک‌آمیز مغرب علیه موریتانی گفت که با این حال موریتانی دست به اقدام خطرناکی علیه ارتش مغرب نزد.

وی ادعاهای مغرب مبنی بر اینکه عملیات ارتش برای پاکسازی این منطقه از عناصر تروریستی انجام شد، تکذیب کرد و گفت که در منطقه حائل چیزی وجود ندارد که مغرب برای پاکسازی آن اقدام کند بلکه سازمان ملل به تنهایی مسئول مقابله با هر گونه رفتارهای غیرقانونی است.

عبدالمالک همچنین گفت که موریتانی کشور امنی است و جولانگاه گروه‌های تروریستی نیست.

به نوشته روزنامه «الشروق» الجزائر، عبدالمالک همچنین درباره روابط موریتانی با الجزائر نیز تصریح کرد که روابط دو طرف قوی، راهبردی و ریشه‌دار است.

او افزود که موریتانی، جمهوری عربی صحرا را به رسمیت می‌شناسد و روابط ما با آن قوی است و در خصوص قضیه صحرای غربی نمی‌توان موریتانی را در جبهه مغرب فرض کرد.

۱۳ ماه جاری میلادی(۲۳ آبان) پس از اقدام نظامی مغرب برای باز کردن جاده‌ای در منطقه الکرکرات واقع در مرز موریتانی و مغرب که نیروهای جبهه پولیساریو مسدود کرده بودند، این جبهه توقف یکجانبه اجرای توافق آتش‌بس امضاشده تحت نظارت سازمان ملل را اعلام کرد.

منطقه الکرکرات به موجب توافقنامه آتش‌بس سال ۱۹۹۱ منطقه خلع‌سلاح شده است و دیواری که مغرب اواسط دهه هشتاد قرن گذشته احداث کرده، خط آتش‌بس در این منطقه است و نیروهای حافظ صلح سازمان ملل موسوم به «مینورسو» نیز جهت نظارت بر آتش‌بس در این منطقه مستقر هستند.

جبهه پولیساریو یک سازمان سیاسی نظامی در صحرای غربی است. این گروه در سال ۱۹۷۳ به عنوان یک گروه مقاومت علیه تسلط استعمار اسپانیا بر صحرای غربی و با هدف استقلال این منطقه ایجاد شد. پولیساریو پس از خروج اسپانیا در سال ۱۹۷۶، جمهوری دموکراتیک عربی صحرا را در مستعمره پیشین اسپانیا ایجاد کرد و به مخالفت با اقدام اسپانیا در تقسیم صحرای غربی میان مغرب و موریتانی پرداخت.

موریتانی و پولیساریو در سال ۱۹۷۹ با یکدیگر صلح کردند و بدین ترتیب بخش جنوبی جمهوری صحرا (به نام وادی الذهب) به این جمهوری بازگشت اما پادشاهی مغرب تمام منطقه شمالی صحرای غربی را که «الساقیة الحمراء» نامیده می‌شود، در اشغال خود نگاه داشت و ضمیمه خاک خود کرد. از آن پس جبهه پولیساریو بر روی مقاومت علیه مغرب متمرکز شده است.

مغرب خواهان حکومت خودگردان وابسته به خود در صحرای غربی و وجود دولت و پارلمان محلی تحت حاکمیت خود در این منطقه است و می‌گوید اگر قرار به برگزاری همه‌پرسی باشد باید در خصوص خودمختاری این منطقه و نه برای جدایی از مغرب باشد. اما جبهه پولیساریو مخالف این طرح است و خواهان برگزاری همه‌پرسی تعیین سرنوشت برای صحرای غربی است.