جمهوری آذربایجان روز شنبه از مرگ چهار شهروند خود به دلیل برخورد خودروی آن‌ها با مین کاشته شده توسط نیروهای ارتش ارمنستان در منطقه قره باغ کوهستانی خبر داد.

به نوشته روزنامه «دیلی صاباح» این حادثه در یک روستای نزدیک شهر «فضولی» رخ داد. جمهوری آذربایجان در بیانیه‌ای اعلام کرد که این مین توسط نیروهای مسلح ارمنستان حین عقب نشینی از منطقه کار گذاشته شده و از نوع ضد تانک بوده است. جمهوری آذربایجان این حادثه را «نوع جدیدی از تحریک» از سوی ارمنستان خواند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان بعد از ۴۴ روز درگیری در قره‌باغ کوهستانی با وساطت روسیه بامداد سه‌شنبه (۲۴ آبان)  از توافق آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی خبر دادند. روسیه نیز نیرو‌های حافظ صلح خود را در منطقه قره‌باغ کوهستانی و در امتداد خطوط تماس مستقر کرده و طبق گزارش‌ها، آتش‌بس در این منطقه همچنان برقرار است. نیرو‌های حافظ صلح روسی به مدت پنج سال در این منطقه مستقر خواهند شد و در صورتی که لازم باشد این دوره تمدید خواهد شد.

براساس توافق آتش‌بس اخیر، ارمنستان قرار است اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ‌دام، کلبجر و لاچین را تا یک دسامبر تخلیه کرده و کریدوری زمینی از نخجوان به آذربایجان ایجاد کند. در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شده  ضمن توقف عملیات‌ها، کریدور لاچین را برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده «شوشا» به همراه همه مناطق آزادشده طی ۴۴ روز گذشته هم به جمهوری آذربایجان واگذار شده است.