در تازه‌ترین تقابل هوایی بین  روسیه و آمریکا، وزارت دفاع روسیه غروب شنبه به وقت تهران از رهگیری یک فروند هواپیمای جاسوسی آمریکا خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که پس از اعلام  سامانه‌های راداری، یک فروند جنگنده «سوخو-۲۷» با پرواز سریع موفق به شناسایی و رهگیری یک هواپیمای جاسوسی «آر سی-۱۳۵» نیروی هوایی آمریکا بر فراز بالتیک شد. این جنگنده متعلق به بخش جنوبی نیروی هوایی روسیه بوده و هواپیمای جاسوسی آمریکا را تا خروج از منطقه همراهی کرد.

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که این ماموریت مطابق با قوانین بین‌المللی و رعایت تمام موارد هوانوردی از جمله حفظ فاصله لازم انجام شد. بوئینگ آرسی-۱۳۵ ماموریت‌های شناسایی شامل تصویربرداری و جاسوسی و انحراف سیگنال را انجام می‌دهد.

چندی قبل نیز وزارت دفاع روسیه از شناسایی و رهگیری چند بمب افکن راهبردی آمریکا بر فراز «دریای برینگ» خبر داد. در این ماموریت دو فروند جنگنده پیشرفته روسیه از نوع «میگ-۳۱»   و «سوخو-۳۵» دو بمب افکن راهبردی آمریکا از نوع «لنسر بی-۱» را بر فراز دریای برینگ واقع در شمال اقیانوس آرام در منطقه آلاسکا رهگیری کردند.