«جو بایدن» که طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی رئیس جمهور منتخب این کشور است، قصد دارد در دولت خود صدهزار کادر درمانی برای ردیابی مبتلایان به ویروس کرونا استخدام کند اما ممکن است این طرح از سوی کنگره رد شود.

به نوشته نشریه «پولیتیکو»، در حال حاضر در سرتاسر آمریکا که بدترین اوضاع شیوع ویروس کرونا در جهان را دارد، تنها دوهزار نیرو برای ردیابی این بیماری مشغول به کار هستند. این در حالی است که ردیابی ویروس کرونا حتی پس از شروع توزیع واکسن آن ضروری است. به راه انداختن ارتشی از کادر درمانی برای ردیابی مبتلایان و نقاط متمرکز شیوع ویروس کرونا میلیون‌ها دلار هزینه روی دست دولت آمریکا خواهد گذاشت.

«نیکول لوری» از مقامات سابق وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا در این‌باره گفت‌: «ردیابی تماس‌های افراد آلوده در زمان فعلی که انتقال [ویروس] در این حد شدید شایع است، بهترین و موثرترین کار نخواهد بود».

این پزشک آمریکایی افزود:‌ «پیش از آنکه این روش موثر واقع شود، ابتدا باید اقداماتی برای کاهش سطح [شیوع] ویروس اتخاذ شود».

از سوی دیگر شیوع کووید-۱۹ در آمریکا به قدری شدید است که مرکز کنترل و پیشگیری از بیما‌ری‌های آمریکا اعلام کرد ردیابی تمام تماس‌های افراد آلوده تقریباً غیرممکن است و کادر درمانی باید ردیابی‌ها را اولویت بندی کنند.

طرح بایدن برای ردیابی تماس‌های افراد آلوده چیزی حدود ۳.۶ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت. این طرح در حالی مطرح شده که مجلس نمایندگان برای تصویب بودجه کمکی کرونا به بن‌بست خورده و مجلس سنای تحت کنترل جمهوری‌خواهان نیز با افزایش نقش دولت فدرال در پاسخ به شیوع ویروس کرونا مخالف است.

با این حال «سلین گوندر» عضو هیأت مشاوران بایدن در زمینه همه‌گیری ویروس کرونا می‌گوید «[اهمیت ردیابی مبتلایان] بیشتر به این دلیل است که درک بهتری از چگونگی انتقال این بیماری در جامعه حاصل شود تا اینکه افراد به‌خصوصی را در زنجیره انتقال پیدا کنیم».

برخی مسئولین بهداشتی آمریکا از بایدن خواسته‌اند استخدام این صدهزار نیروی متخص ردیابی ویروس کرونا را دائمی کند تا در صورت شیوع بیماری‌های جدید نیز بتوان از آن‌ها بهره گرفت.

در حال حاضر برآوردهای وبگاه آماری «وُرلداُمتر» نشان می‌دهد طی بیست‌وچهار ساعت گذشته از تمام ایالت‌های آمریکا در مجموع ۱۰۸,۰۶۳ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا گزارش شده که بیشترین میزان ابتلای روزانه در این کشور و تمام کشورهای جهان است. بر این اساس، طی یک روز گذشته نیز ۱,۳۰۶ آمریکایی بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

بدین ترتیب، شمار کل مبتلایان به ویروس کووید۱۹ در آمریکا به ۱۳,۲۴۸,۶۷۶ نفر و تعداد قربانیان بر اثر این بیماری به ۲۶۹,۵۵۵ تن افزایش یافت.

«آنتونی فائوچی» مدیر موسسه ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا روز دوشنبه هشدار داد در صورتی که خط سیر همه‌گیری کرونا در این کشور تغییری نکند قربانیان ویروس کرونا در آمریکا به آسانی از ۳۰۰ هزار نفر فراتر خواهد رفت.

این در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا بار‌ها از زدن ماسک امتناع کرده و حتی بعد از ابتلا به کرونا و خروج از بیمارستان پس از مدت کوتاهی استفاده از ماسک، در میان طرفدارانش بدون استفاده از ماسک حاضر شد.

این هفته گروهی از طرفداران ترامپ، در «اورنج کانتی» ایالت کالیفرنیا در اعتراض به محدودیت‌های کرونایی که از روز شنبه در این ایالت آغاز شده‌اند به خیابان‌ها ریخته و تظاهرات کردند. این معترضان که خود ماسکی به صورت نداشتند، با آتش زدن تعدادی ماسک و فریاد زدند «دیگر ماسکی وجود نداشته باشد».