« ولادیمیر پوتین »، رئیس‌جمهور روسیه روز شنبه در خصوص تلاش‌های کشورش در حل بحران منطقه « قره باغ کوهستانی» صحبت کرد.

به نوشته خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین در این خصوص گفت:‌ «وضعیت در قره باغ به طور کلی در حال تثبیت است و مرکز پاسخگویی روسیه برای امور بشردوستانه کار خود را برای ارائه کمک به ساکنان مناطق آسیب‌دیده، احیای زیر‌ساخت‌ها و ایجاد شرایط برای یک زندگی عادی و آرام آغاز می‌کنند.»

وی در ادامه افزود: «ما انتظار داریم که نهاد‌های بین‌المللی متخصص، در این اقدامات نقشی اساسی داشته باشند. ما معتقدیم که همه این کار‌ها پیش‌نیاز‌هایی برای حل و فصل طولانی‌مدت و کامل در‌گیری‌ها طولانی [در قره باغ] بر اساس منافع مردم جمهوری آذر‌بایجان و ارمنستان است.» 

جمهوری آذربایجان، ارمنستان بعد از ۴۴ روز درگیری در قره‌باغ کوهستانی با وساطت روسیه بامداد سه‌شنبه (۲۴ آبان)  از توافق آتش‌بس در منطقه قره‌باغ کوهستانی خبر دادند.

براساس این توافق، ارمنستان موظف است اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان را در آغ‌دام، کلبجر و لاچین را تا یک دسامبر تخلیه کرده و کریدوری زمینی از نخجوان به آذربایجان ایجاد کند.

در مقابل جمهوری آذربایجان نیز متعهد شده است ضمن توقف عملیات‌ها، کریدور لاچین را برای اتصال قره‌باغ به خاک ارمنستان تضمین کند. شهر آزاد شده شوشا به همراه همه مناطق آزادشده طی ۴۴ روز گذشته هم به جمهوری آذربایجان واگذار شده است.

روسیه نیز نیرو‌های حافظ صلح خود را در منطقه قره‌باغ کوهستانی و در امتداد خطوط تماس مستقر کرده و طبق گزارش‌هایی، آتش‌بس در این منطقه همچنان برقرار است.