وزرای خارجه آلمان و پرتغال بعد از ظهر سه شنبه به وقت تهران ابراز امیدواری کردند تا با رئیس جمهور شدن محتمل «جو بایدن» در آمریکا در روابط آمریکا و اروپا بازنگری شود.

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس» « هایکو ماس » وزیر خارجه آلمان در دیدار با همتای پرتغالی خود در این زمینه گفت که امیدوار است تحت دولت جو بایدن و بازنگری در روابط آمریکا و اروپا بتوان به سالها آسیب در روابطی که اروپا نگران آن بود، خاتمه داده شود.

وزیر خارجه آلمان در ادامه گفت، بایدن به صراحت گفته که می‌خواهد در روابط کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس تغییراتی ایجاد کند و این یک ضرورت  است. وی با اشاره به آسیب وارد شدن در این روابط در مواردی چون  توافق اقلیم آب و هوایی گفت که این به خاطر این مسئله است که غرب دیگر با هم همکاری نمی‌کند و  این خلاء توسط چین یا روسیه مورد استفاده قرار گرفت.

ماس گفت، اروپایی‌ها باید فرصت‌ها را به دست آورند و در معامله جدید با آمریکا اقدامات بیشتری انجام دهند.

 آلمان به تازگی  ابراز امیدواری کرده  که  واشنگتن در دولت جدید شعار «اول آمریکا» را کمتر لحاظ کند و در زمینه تجاری تصمیمات یکجانبه کمتری بگیرد.

به نوشته این منبع خبری، «آگوستو سانتوس» وزیر خارجه پرتغال نیز که قرار است ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را هم زمان با مراسم تحلیف جو بایدن بر عهده گیرد گفت، اروپا خواستار این است که از سوی آمریکا نه به عنوان یک دشمن، بلکه  شریک کامل و برابر در نظر گرفته شود. وزیر خارجه پرتغال خواستار گفت‌گوهای جدید با آمریکا دربراه روابط تجاری شد.

 وی با انتقاد از رویکرد دولت ترامپ گفت، به طور دائم  توسط دوستان آمریکایی و دولت ترامپ نه به عنوان دوست و متحد، بلکه دشمن با  ما رفتار شد  و همیشه از ما خواسته شد که یا با آمریکا یا با چین باشیم.البته ما با آمریکا هستیم نه به عنوان شریک جزیی و نه یک دنبال کننده . منافع اروپا روابط خوب با همه نقاط جهان است.