« احمد ابوالغیط » دبیرکل اتحادیه عرب ضمن محکوم کردن اقدام «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا مبنی بر بازدید از شهرک‌های صهیونیستی واقع در کرانه باختری و جولان اشغالی، آن را نقض قانون بین‌المللی برشمرد.

ابوالغیط تأکید کرد که اقدام پامپئو مبنی بر بازدید از این شهرک‌ها و بلندی‌های جولان اشغالی، نقض آشکار قوانین بین‌المللی است و تل‌آویو را به توسعه طرح‌های غیرقانونی شهرک‌سازی که مانعی بزرگ بر سر راه برقراری صلح و تحقق راه‌حل دو دولتی است، ترغیب می‌کند.

طبق گزارش وبگاه «الیوم‌السابع»، یک منبع مسئول در دبیرخانه اتحادیه عرب گفت که ابوالغیط این اقدام پامپئو را محکوم و تأکید کرد که این اقدام او نقض قطعنامه‌های بین‌المللی از جمله قطعنامه ۲۳۳۴ صادره از شورای امنیت در سال ۲۰۱۶ است که شهرک‌های صهیونیستی را غیرقانونی می‌داند و بر مخالفت سازمان ملل با هرگونه تغییراتی در اراضی اشغالی تأکید دارد.

وی تأکید کرد که کرانه باختری و جولان اراضی اشغالی هستند و هرگز بازید یک مسئول از آن، وضعیت حقوقی این مناطق را تغییر نخواهد داد.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه در اقدامی بی‌سابقه از شهرک صهیونیستی «بساغوت» واقع در کرانه باختری بازدید کرد و از آنجا عازم بلندی‌های جولان اشغالی سوریه شد و گروه‌های فلسطینی نیز این اقدام وی را محکوم کردند.

واکنش تشکیلات خودگردان فلسطین

«نبیل ابوردینه» سخنگوی رسمی ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین بازدید پامپئو از شهرک صهیونیستی واقع در اراضی اشغالی در جبل الطویل در شهر البیره را محکوم کرد.

طبق گزارش خبرگزاری فلسطین (وفا)، ابوردینه تأکید کرد که این اقدام آمریکا هرگز به شهرک‌های صهیونیستی مشروعیت نمی‌بخشد.

او از جامعه جهانی و مشخصا شورای امنیت خواست تا به مسئولیت خود در این باره عمل کنند.