«قاسم ژامرت تاکایف» رئیس جمهور قزاقستان در تماس‌های جداگانه با « ولادیمیر پوتین »، رئیس جمهور روسیه، «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان و « تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر صحبت کرد.

در جریان گفت‌وگوی تاکایف و پوتین جهات مهم روابط دو کشور بررسی و در مورد همکاری قزاقستان و روسیه در چارچوب سازمان‌های بین المللی و اتحادیه‌های همگرایی تبادل نظر صورت گرفت.

وضعیت «قره باغ» مورد توجه ویژه سران دو کشور قرار گرفت.

در این راستا، تاکایف از نقش میانجیگری روسیه و شخصا پوتین در دستیابی به توافق بین آذربایجان و ارمنستان در مورد آتش بس و قطع کلیه عملیات نظامی در منطقه درگیری را ستایش کرد.

وی گفت: توافق در مورد توقف درگیری‌های نظامی قره باغ که با کمک فعال روسیه به دست آمده است، تصمیم فوق العاده مهمی است که آتش بس لازم در این درگیری طولانی مدت را فراهم می‌کند. امیدوارم طرفین مفاد اظهارات مشترک در این زمینه را رعایت کنند.

سران قزاقستان و روسیه در بخش دیگری ماهیت استراتژیک و متحده روابط بین دو کشور را تایید کردند.

رئیس جمهور قزاقستان همچنین با «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان گفت‌وگو کرد.

طرفین طی این تماس تلفنی از توسعه مداوم همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف ابراز رضایت کردند.

اظهار شد که در دستور کار دو کشور پروژه‌های مشترک جدیدی در سال‌های آینده اجرا خواهند شد.

در جریان بررسی وضعیت در آسیای مرکزی سران دو کشور در مورد تلاش‌های مشترک برای تامین ثبات و امنیت در منطقه به توافق رسیدند که به قرقیزستان کمک اقتصادی و بشردوستانه کنند.

تاکایف و میرضیایف همچنین نتایج نشست سازمان همکاری شانگهای که در روزهای گذشته تحت ریاست روسیه برگزار شد، به طور مثبت ارزیابی کردند.

تاکایف و «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر ضمن تبریک مولود پیامبر اسلام (ص) به یکدیگر وضعیت و دورنمای توسعه روابط بین دو کشور را بررسی کردند.

طرفین تلاش‌های صورت گرفته برای تقویت بیشتر روابط بین دو کشور علیرغم تاثیر منفی بیماری همه گیر بر روابط بین المللی را مثبت ارزیابی کردند.

تاکایف با تشکر از طرف قطری به خاطر ارائه کمک‌های بشردوستانه در قالب تجهیزات لازم برای مبارزه با پاندمی کرونا این اقدام را یک مظهر دوستی صادقانه خواند.

طرفین با توجه به شرایط دشوار کنونی در جهان، اهمیت روابط دوجانبه تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری را تایید و برای گسترش بیشتر آنها ابراز علاقه کردند.

همچنین در مورد امکان تعامل دو کشور در اجرای پروژه‌های بزرگ در امور بانکی، مالی، حمل و نقل، تدارکات، انرژی، کشاورزی، گردشگری و سایر زمینه‌ها مطابق با توافقات حاصل شده در بالاترین سطح در سال 2019 میلادی بحث و گفت‌وگو کردند.

در این زمینه سران دو کشور توافق کردند که از تبادل هئیت‌های رسمی و تجاری حمایت کنند.

امیر قطر در پایان این تماس تلفنی دعوت همتای قزاقی خود را برای انجام سفر به قزاقستان در سال آینده میلادی را پذیرفت.