همزمان با افزایش تلاش‌های « دونالد ترامپ » رئیس‌جمهور آمریکا برای باقی ماندن در قدرت و نپذیرفتن شکست در انتخابات، هم‌حزبی‌های وی خواستار تسهیل روند انتقال قدرت شدند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، علی‌رغم اینکه تا کنون تعداد زیادی از اعضای حزب جمهوریخواه از ادعاهای ترامپ برای به چالش کشیدن نتیجه انتخابات حمایت کرده‌اند اما برخی از سناتورهای ارشد این حزب نیز خواستار دسترسی تیم انتقالی «جو بایدن» به گزارش‌های اطلاعاتی در دستگاه‌های امنیتی شدند.

رویترز این درخواست سناتورهای جمهوری‌خواه را «پذیرش تلویحی» پیروزی بایدن و حضور احتمالی وی در کاخ سفید دانسته و نوشت: «رئیس‌جمهور منتخب [آمریکا] معمولا از سوی جامعه اطلاعاتی گزارش‌هایی را دریافت می‌کند تا پیش از به دست گرفتن قدرت، با تهدیدات علیه این کشور آشنا شود».

«جان کورنین» سناتور باسابقه جمهوری‌خواه به خبرنگاران گفت: «از نظر من این قضیه خطرناک نیست. فقط معتقدم که این بخشی از انتقال [قدرت] است. اگر هم زمانی او (بایدن) در پایان پیروز شد، باید بتواند که اوضاع را به دست بگیرد».

بر این اساس، دیگر سناتورهای جمهوری‌خواه از جمله «لیندسی گراهام» - که از متحدان نزدیک ترامپ است - نیز می‌گویند که لازم است بایدن به گزارش‌های محرمانه و طبقه‌بندی شده دسترسی داشته باشد.

پیش از این روزنامه «واشنگتن‌پست» خبر داد دولت ترامپ به سازمان‌های فدرال دستور داده تا با تیم انتقالی بایدن هیچ‌گونه همکاری نداشته باشند.