وزارت دفاع روسیه از توافق مسکو و آنکارا بر سر ایجاد مرکزی برای رصد آتش‌بس بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه و «حلوصی آکار» همتای ترکیه‌ای وی روز چهارشنبه بر سر ایجاد مرکزی برای رصد آتش‌بس بین ارمنستان و آذربایجان توافق کردند. این مرکز که در جمهوری آذربایجان تاسیس می‌شود، اطلاعات مرتبط با رصد آتش بس در قره‌باغ کوهستانی را جمع آوری ، خلاصه و بررسی می‌کند.

وزیر دفاع روسیه در این زمینه اعلام کرد: «پس از مذاکرات تفاهم نامه‌ای برای ایجاد یک مرکز مشترک برای کنترل آتش بس در منطقه قره باغ امضا شد. حضور صلح‌بانان روس ثبات در منطقه را تضمین، مهاجرت پناهجویان را متوقف و بازگشت آنها به محل زندگی خود را تسهیل می‌کند.»

وی خاطرنشان کرد که تصمیم برای ایجاد یک مرکز نظارت مشترک امکان کنترل قابل اعتماد بر پیروی طرفین از رژیم آتش بس را می‌دهد و مبنای محکمی برای حل منازعات در طولانی مدت است.

روسای جمهور روسیه، جمهوری آذربایجان و نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه توافقنامه مشترکی در مورد خاتمه خصومت در قره‌باغ امضا کردند. بر اساس این توافق، طرفین با استقرار 1960 صلح‌بان صلح روس در منطقه موافقت کردند.

طبق مفاد این آتش‌بس مقرر شد هر دو طرف موقعیت‌های سرزمینی فعلی خودشان را به شکلی که در حال حاضر هست، حفظ کنند؛ این به معنی آن است که دستاوردهای نظامی به دست‌‌امده برای جمهوری آذربایجان از زمان آغاز درگیری‌ها حفظ خواهند شد.