«شی جین پینگ» رئیس جمهور چین ، به شرکای آسیایی و روسیه درخصوص اقدامات مداخله‌جویانه «نیروهای خارجی» هشدار داد.

به نوشته روزنامه «ساوث چاینا مورنینگ پست»، شی ضمن سخنرانی در نشست سازمان همکاری شانگهای گفت: «جهان در حال ورود به دوره تلاطم و دگرگونی است».

رئیس جمهور چین افزود: «اکنون جامعه جهانی با آزمون بزرگی درخصوص انتخاب میان یک جانبه گرایی یا چند جانبه گرایی، آغوش باز یا انزوا و همکاری یا تقابل مواجه است».

وی از شرکای آسیایی چین و همچنین روسیه، با اشاره تلویحی به آمریکا درخواست کرد «قویاً با مداخله نیروهای خارجی در امور داخلی خود» مقابله کنند.

شی در ادامه درخصوص تداوم ظهور «یک‌جانبه‌گرایی» هشدار داده و از کشورهای عضو این سازمان درخواست کرد در برابر «ویروس سیاسی» مقابله کنند.

دولت آمریکا از زمان آغاز همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، چین را مقصر انتشار آن معرفی کرده است. با وجود شکست «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در انتخابات امسال، «مایک پامپئو» روز سه‌شنبه مدعی شد کار واشنگتن با پکن هنوز تمام نشده است.

دولت ترامپ از زمان روی کار آمدنش تعرفه‌های سنگینی علیه کالاهای چینی وارد کرده و با این کشور وارد جنگ تجاری شده است.

مقامات پکن از جمله شی جین پینگ، بارها رفتارهای تحریک‌آمیز آمریکایی‌ها را محکوم کرده و این کشور را به خاطر خروج از معاهدات و توافق‌های متعددی از جمله برجام و معاهدات تسلیحاتی با روسیه به یک جانبه گرایی متهم کرده است.