رسانه‌ها از گفت‌وگوی روسای جمهور ترکیه و روسیه درباره آخرین تحولات منطقه  به ویژه « قره‌باغ » خبر دادند.

خبرگزاری «آناتولی» شنبه شب خبر داد که « رجب طیب اردوغان » رئیس جمهور ترکیه تلفنی با «ولادیمیر پوتین» همتای روس خود گفت‌وگو کرد. طرفین در این گفت‌وگو درباره روابط دوجانبه، مسائل منطقه از جمله قره باغ به تبادل نظر پرداختند. 

این منبع خبری به جزئیات بیشتری از گفت‌وگوی اردوغان و پوتین اشاره‌ نکرد. این در حالی است که رئیس جمهور ترکیه روز شنبه از پیشروی ارتش جمهوری آذربایجان در شمال قره‌باغ استقبال کرد. اردوغان ضمن سخنرانی در یک نشست حزبی گفت: «در حال نزدیک‌ شدن به پیروزی هستیم.»

رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفت از خبرهایی که در تماس تلفنی با «الهام علی‌اف» همتای خود در جمهوری آذربایجان شنیده است بسیار خرسند شده است.

 اطلاع ‌رسانی تازه رئیس‌جمهور آذربایجان درباره تحولالت میدانی درگیری‌ها در شرایطی انجام شده که تحرکات بین‌المللی برای متوقف کردن درگیری‌ها بین باکو و ایروان بر سر قره‌باغ کوهستانی همچنان بی نتیجه بوده است.

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بیش از یک ماه است که در منطقه قره‌باغ کوهستانی وارد یک درگیری نظامی شده‌اند. طی این مدت سه بار بر سر توقف درگیری‌ها و آتش‌بس بشردوستانه توافق کردند که دو بار با میانجی‌گری مسکو بود و بار سوم با میانجی‌گری واشنگتن حاصل شد، اما هر بار این توافق نقض و درگیری از سر گرفته شده است.

جمهوری آذربایجان اعلام کرده که این کشور بنا بر قطعنامه‌های سازمان ملل درصدد بازگرداندن اراضی اشغالی خود در قره‌باغ کوهستانی است اما ارمنستان ضمن مخالفت با این اقدام به تحرکات بین‌المللی برای به رسمیت شناختن حق استقلال «جمهوری خودخوانده قره‌باغ» شدت داده است.