منابعی در دولت هند امروز (سه‌شنبه) از آغاز بزرگترین رزمایش دریایی طی یک دهه اخیر به همراه کشورهای آمریکا، ژاپن و استرالیا خبر داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز»، این رزمایش دریایی تحت نام «مالابار» که به آن به عنوان یکی از اقدامات جهت برقراری توازن با قدرت نظامی و اقتصادی عظیم چین در منطقه ایندوپاسیفیک نگاه می‌شود، امسال استرالیا را نیز شامل می‌شود تا تمام کشورهای بزرگ گروه غیررسمی چهارگانه این منطقه را دربرگیرد.

وزارت دفاع هند نیز درباره این رزمایش اعلام کرد که پنج شناور نظامی از نیروی دریایی این کشور از جمله یک زیردریایی، ناوشکن «یو.اس.اس جان مک‌کین» از نیروی دریایی آمریکا، ناوچه «بالارات» از نیروی دریایی استرالیا و یک ناوشکن از ژاپن حضور دارند.

بر اساس این بیانیه، امسال به دلیل شیوع ویروس «کووید۱۹» و محدودیت‌های دستورالعمل‌های بهداشتی برای جلوگیری از انتقال هرچه بیشتر آن، هیچ تماس رو در رویی بین خدمه نظامی چهار کشور وجود نخواهد داشت.

به نوشته رویترز، یک منبع نظامی نیز می‌گوید که چند روز دیگر ارتش‌های آمریکا و هند ناوهای هواپیمابر خود را نیز در این رزمایش مستقر می‌کنند.

این خبرگزاری همچنین نوشت: «این رزمایش در زمانی برگزار می‌شود که میزبان آن یعنی هند، در تقابل نظامی با چین بر سر مناطق مرزی مورد مناقشه گرفتار است. هزاران نیروی نظامی چینی در غرب هیمالیا در نزدیکی [هند] مستقر شده‌اند و هند نیز می‌گوید آنها به حریم مرزهای آنها تجاوز کرده‌اند».

در همین حین، کشورهای ژاپن و استرالیا نیز هر کدام به نحوی با چین درگیر هستند، اولی بر سر مالکیت جزایر مورد مناقشه در دریای شرقی چین و دومی به دلیل تنش‌های دیپلماتیک با پکن به دلیل درخواست برای تحقیقات بین‌المللی درخصوص شیوع ویروس کرونا از ووهان.