رئیس جمهور جمهوری آذربایجان دوشنبه گفت که روسیه باید در منازعه قره باغ  بی‌طرف باشد.

به نوشته خبرگزاری «تاس» «الهام علی‌اف» رئیس جمهوری جمهوری آذربایجان گفت با توجه به موارد از قبل تعیین شده در «گروه میانجی مینسک»، روسیه باید در تنش بین ما با ارمنستان بی‌طرف باشد.

علی اف تاکید کرد: «نخست اینکه ما به ارمنستان حمله نکردیم. در وهله دوم، روسیه یکی از اعضای گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپاست و باید مطابق با مأموریتی که سازمان امنیت و همکاری اروپا برای آنها صادر می‌کند، بی طرف باشد.»

پیشتر،«نیکل پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان از رئیس جمهو روسیه خواسته بود تا کمکهایی از جانب این کشوربه ارمنستان ارائه  شود. وزیر امور خارجه روسیه نیز اعلام کرد در صورت وسعت گرفتن درگیری‌ها به خاک ارمنستان، مسکو طبق معاهده دوستی با این کشور کلیه کمک‌های لازم را به «ایروان» ارائه خواهد کرد.

با تداوم درگیری‌ها میان جمهوری‌ آذربایجان و ارمنستان که از ۲۷ سپتامبر (۶ مهرماه) در خصوص منطقه قره باغ آغاز شده است، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نیز از «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه نیز دعوت کرده  که مسئله حل و فصل بحران قره باغ مشارکت کند.

در حالیکه جامعه بین‌الملل دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان را به خویشتنداری و توقف درگیری‌‌ها دعوت کرده‌ است اما  رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان صراحتاً تأکید کرد که باکو تا بازپس‌گیری قلمرو خود متوقف نمی‌شود.

«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین روز چهارشنبه از تداوم درگیری‌ها میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه «قره باغ کوهستانی» ابراز نگرانی کرد. سخنگوی کرملین در جمع خبرنگاران ضمن ابراز تأسف از ادامه درگیری‌ها میان ایروان و باکو در خصوص قره‌ باغ کوهستانی گفت: «تقابل نظامی همچنان ادامه دارد که این مایه تأسف و نگرانی است.»