« دونالد ترامپ »، رئیس‌جمهور آمریکا امروز دوشنبه وضعیت اضطراری در قبال سودان را تمدید کرد.

در این بیانیه تصریح شده رئیس‌جمهور وقت آمریکا در روز ۳ نوامبر ۱۹۹۷ با امضای یک فرمان اجرایی گام‌هایی را برای مقابله با «تهدیدهای غیرمعمول» سودان علیه امنیت ملی ایالات متحده آمریکا برداشت.

روز ۲۶ آوریل ۲۰۰۶، آمریکا با امضای فرمان اجرایی جدیدی دامنه وضعیت اضطراری اعلام‌شده در فرمان اجرایی سال ۱۹۹۷ را گسترش داد.

در بیانیه کاخ سفید آمده است: «علی‌رغم تحولات مثبت، بحرانِ ناشی از اقدامات و سیاست‌های دولت سودان که باعث اعلام وضع اضطراری در قبال این کشور شد حل و فصل نشده‌اند.»

اعلام وضع اضطراری ده روز بعد از اعلام توافق میان رژیم صهیونیستی و سودان به میانجی‌گری آمریکا برای عادی‌سازی روابط صورت گرفته است.

طبق این توافق سودان با پرداخت ۳۳۵ میلیون دلار به آمریکا موافقت کرده است و این مبلغ تا زمانی که واشنگتن به تعهدات خود درباره خارج کردن سودان از فهرست تروریستی و تأکید بر مصونیت سیاسی این کشور عمل کند، در حسابی مشترک باقی خواهد ماند.

وزارت دادگستری سودان اعلام کرده مطابق با توافق یادشده، تمام احکام قضائی صادر شده مرتبط با سودان درباره حملات یادشده لغو شده است و از طرفی دیگر، در توافق مذکور، ضمن تأکید بر حاکمیت سودان، اعلامش شده است که از شکایت مجدد علیه این کشور در آینده ممانعت به عمل خواهد آمد از این رو با سودان مانند دیگر کشورهایی که نام‌شان در فهرست تروریستی آمریکا نیست، رفتار خواهد شد.

آمریکا در سال ۱۹۹۳ و در دوره حکومت «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق این کشور، سودان را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داد که در نتیجه آن خارطوم از دریافت کمک‌های مالی و وام از صندوق بین‌المللی و بانک جهانی محروم شده بود.