یک منبع یمنی گفت که شورای انتقالی جنوب یمن تمامی شروط و خواسته‌های مربوط به اوضاع نظامی و امنیتی شهر عدن را رد می‌کند و این علت اصلی اختلافات و ناتوانی در تشکیل دولت مطابق با توافقنامه ریاض است.

این منبع افزود که « عبدربه منصور هادی » رئیس‌جمهور مستعفی یمن با چالش‌های زیادی از سوی جریان وابسته به امارات در یمن به ویژه شورای انتقالی جنوبی مواجه است حال آنکه این گروه قرار است برای نخستین بار در دولت هادی مشارکت کرده و از مجموع ۲۴ منصب وزارتی، شش منصب را تصاحب کند.

طبق گزارش وبگاه «الخلیج الجدید»، حزب «الاشتراکی الیمنی» از سهم خود برای تصاحب دو منصب وزارتی به نفع شورای انتقالی جنوبی صرف‌نظر کرده است.

بر اساس این گزارش، از مدت‌ها پیش رایزنی‌ها درباره تشکیل دولت به صورت محرمانه بدون وجود سقف زمانی، در حال انجام است.

اواخر جولای گذشته ائتلاف عربی علیه یمن به رهبری عربستان سعودی از سازوکاری برای تسریع در اجرای توافقنامه ریاض امضاشده بین دولت هادی و شورای انتقالی(نوامبر ۲۰۱۹) خبر داد.

این سازوکار ارائه شده شامل دست کشیدن شورای انتقالی از حکومت خودمختار در استان‌های جنوبی و تشکیل دولتی با مشارکت برابری نمایندگی از شمال و جنوب یمن است.

بر اساس این سازوکار به رئیس‌جمهور مستعفی یمن حق تعیین افراد در چهار منصب کلیدی اعم از وزارت دفاع، وزارت کشور، دارایی و امور خارجه داده شده است.

روز جمعه گذشته منصور هادی با «عیدروس الزبیدی» رئیس شورای انتقالی جنوبی دیدار کرد و این نخستین دیدار آن‌ها پس از گذشت حدود یک سال از زمان امضای توافقنامه ریاض بود.