به دنبال افزایش خشم مردم کشورهای مسلمان از اهانت به پیامبر اسلام (ص) در فرانسه و حمایت دولت این کشور از اقدامات ضد اسلامی، امروز سه‌شنبه پاریس به شهروندان این کشور که در کشورهای اسلامی زندگی یا به آن‌ها سفر می‌کنند هشدار داد اقدامات احتیاطی بیشتری را به کار ببندند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزارت خارجه فرانسه با صدور توصیه‌نامه‌ای خطاب به شهروندان این کشور در اندونزی، بنگلادش، عراق و موریتانی از آن‌ها خواست محتاط باشند. در این بیانیه گفته شده آن‌ها باید از تجمعاتی اعتراضی علیه توهین به مقدسات مسلمانان و تجمعات دیگر دوری کنند. سفارت فرانسه در ترکیه هم توصیه مشابهی به شهروندان فرانسوی حاضر در این کشور کرده است.

«جرالد دارمانین» وزیر کشور فرانسه امروز سه‌شنبه در واکنش به محکوم کردن اقدامات ضد اسلامی در فرانسه از سوی ترکیه و پاکستان، آن‌ها را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرد. پاریس سفیر خود را از آنکارا فراخوانده است.

پارلمان پاکستان هم در روز دوشنبه قطع‌نامه‌ای را تصویب کرد و از دولت این کشور خواست سفیر خود را در اعتراض از پاریس فرابخواند.

انتشار کاریکاتوری موهن در یک نشریه فرانسوی در دو هفته گذشته خشم جوامع اسلامی را برانگیخته است. این خشم با سخنان «امانوئل ماکرون» در چهارشنبه هفته گذشته که به حمایت از این اقدام به بهانه آزادی عقیده پرداخته بود، دو چندان شده و مقامات بسیاری از کشورها از جمله «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه و «عمران خان» نخست وزیر پاکستان، موضع رئیس‌جمهور فرانسه را محکوم کرده‌اند.

پس از اهانت رئیس جمهور فرانسه به اسلام و حضرت رسول (ص) همچنین در کشورهای اسلامی کمپین تحریم کالاهای فرانسوی به راه افتاده است.

 وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز گذشته در پی استمرار لجوجانه اقدامات اهانت آمیز به ساحت پیامبر رحمت (ص) در فرانسه، هرگونه اهانت و بی احترامی به پیامبران الهی خصوصا خاتم آنها رسول مکرم اسلام را به شدت محکوم کرد.