یک منبع دیپلماتیک به خبرگزاری اسپوتنیک گفت که ولید معلم، وزیر خارجه سوریه بامداد امروز یکشنبه جلسه‌ای با «گیر پدرسن» نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در خصوص اصلاح قانون اساسی این کشور برگزار کرد.

این منبع که به نام او اشاره نشده است، گفت: طرفین در مورد از سرگیری جلسات کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو در آینده نزدیک گفتگو کردند. این جلسه با حضور رئیس هیئت نمایندگی دولت سوریه برگزار شد.

این منبع با اشاره به سفر سه روزه پدرسن به دمشق افزود: این دیپلمات قصد دارد گزارشی درباره کمیته قانون اساسی در تاریخ ۲۷ اکتبر به شورای امنیت سازمان ملل ارائه دهد.

کمیته قانون اساسی سوریه تحت حمایت سازمان ملل متحد محصول تلاش‌های طولانی مدت میانجیگران بین المللی برای آشتی دادن دولت و مخالفان سوریه است.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه میزبان سه تیم ۱۵ نفره از سوریه است و قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای شامل آمریکا، روسیه، ایران و ترکیه نیز در حاشیه این نشست حضور دارند.

قرار است گروه بزرگتری متشکل از ۱۵۰ نماینده از سوریه در مذاکرات صلح حاضر شوند. مخالفان خواستار تنظیم یک قانون اساسی جدید برای سوریه هستند، در حالی که دولت می‌گوید اصلاحات باید بر اساس قانون اساسی کنونی باشد.

آخرین جلسه این کمیسیون اواخر ماه اوت در ژنو برگزار شد.