کاخ سفید در بیانیه‌ای از گفت‌و‌گوی تلفنی دونالد ترامپ با محمد بن زاید آل نهیان ولی‌عهد ابوظبی و رایزنی او درباره سازش کشورهای منطقه غرب آسیا با رژیم صهیونیستی خبر داد.

به نوشته پایگاه صهیونیستی «عاروتص شوع»، رئیس‌جمهور آمریکا در تماس تلفنی با ولی‌عهد ابوظبی از او خواست که دیگر کشورهای منطقه غرب آسیا را به پیوستن به امارات بحرین در انعقاد توافق با رژیم صهیونیستی مجاب کند.

بنا بر بیانیه کاخ سفید، رئیس‌جمهور آمریکا در این تماس تلفنی که روز یکشنبه (به وقت محلی واشنگتن ) انجام شد، از ولی‌عهد ابوظبی به خاطر حمایت و پیامش در خصوص ابتلای اخیر ترامپ و همسرش به ویروس کرونا تشکر کرد.

کاخ سفید خبر داد، ترامپ و بن زاید درباره همه گیری ویروس کرونا، راه‌های تقویت امنیت منطقه‌ای و گسترش رشد اقتصادی از طریق مشارکت بخش های دولتی و خصوصی دو کشور رایزنی کردند.

در بخشی از این مکالمه تلفنی، رئیس‌جمهور آمریکا از ولی‌عهد ابوظبی به دلیل امضای توافق سازش امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی به منظور عادی سازی روابط قدردانی کرد.

وی همچنین از محمد بن زاید خواست، «فرصت» ایجاد شده در زمینه توافق سازش با رژیم صهیونیستی را مغتنم شمارده و از «دیگر رهبران کشورهای خاورمیانه» بخواهد که مسیر امارات و بحرین را در پیش گیرند.

ترامپ در این رایزنی تلفنی، توافق سازش کشورهای منطقه غرب آسیا با رژیم صهیونیستی را عاملی برای تقویت «صلح و رفاه در منطقه» خواند.

رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این نیز با اشاره به توافق امارات و بحرین اعلام کرده بود، کشورهای زیادی در آستانه توافق با رژیم صهیونیستی هستند و او انتظارش این است که عربستان سعودی هم در زمان مناسب چنین کاری را انجام دهد.