«عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان گفت که در دیدارش با مقامات هندی مسئله ایفای نقش نظامی این کشور در افغانستان مطرح نشده و ابراز امیدواری کرد که افغانستان قادر باشد بر پای خود بایستد.

این در حالی است که دونالد ترامپ هفته گذشته در توئیتی اعلام کرد که همه نظامیان آمریکایی باید تا کریسمس افغانستان را ترک کنند.

عبدالله درباره ضرورت پایان جنگ در افغانستان پس از توافق صلح با طالبان نیز گفت: وقتی می‌گوییم صلح و ثبات، تمام زمینه‌های آن را در نظر داریم؛ اگر فقط با طالبان توافق کنیم و سپس همه گروه‌های تروریستی از جمله القاعده و داعش کماکان در افغانستان فعالیت کنند این صلح نیست.

وی افزود: مردم افغانستان انتظار توافقی دارند که دیگر هیچ گروه تروریستی قادر نباشد در افغانستان فعالیت کند و یا از خاک این کشور علیه دیگر کشورها استفاده نماید.

رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان درباره نقش کشورهای خارجی در روند صلح نیز گفت: وقتی ما از طریق مذاکرات به رهبری و مالکیت افغان‌ها به یک راه‌حل برسیم انتظار نقش کشورهای خارجی نیز در این روند مورد نیاز، مورد انتظار و قابل پیش‌بینی خواهد بود.

عبدالله افزود: اگر پیش از برقراری صلح و یا پیشرفت در مذاکرات نیروهای خارجی افغانستان را ترک کنند شکی نیست که خلاء بوجود خواهد آمد و این بر وضعیت امنیتی افغانستان تاثیر خواهد گذاشت اما این به معنی غلبه یک طرف بر دیگری نخواهد بود.