«عبدالله النفیسی» استاد علوم سیاسی دانشگاه کویت و نماینده سابق در پارلمان این کشور از شروط آمریکا برای سودان خبر داد.

النفیسی در صفحه شخصی خود در توئتیر نوشت: «هیأت سودانی که با آمریکاییها درباره به عادی‌سازی روابط با اسرائیل مذاکره می‌کردند با 47 شرط آمریکاییها غافلگیر شدند».

وی تصریح کرد که این 47 شرط برای عادی‌سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی که می‌تواند به اسکان میلیونها آواره فلسطینی در سودان اشاره کرد.

این استاد کویتی همچنین تأکید کرد که آمریکاییها شرط گذاشته‌اند که برای حصول توافق عادی‌سازی روابط، باید آمریکا کنترل آبهای منطقه سودان (دریای سرخ) را نیز در دست داشته باشند.

مقام‌های آمریکا هفته گذشته گفت‌وگوهایی را مقام‌های سودان درباره عادی‌سازی روابط این کشور آفریقایی با رژیم صهیونیستی برگزار کردند، ولی این گفت‌وگوها متوقف شده‌اند.

منابع مطلع می‌گویند که مذاکره‌کنندگان سودان در این گفت‌وگوها ابراز نگرانی کرده‌اند عجله در به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی بدون منافع اقتصادی گسترده می‌تواند به قطع حمایت مردمی از دولت انتقالی این کشور منجر شود. 

سودان از بیش از یک سال پیش در تلاش است از فهرست سیاه وزارت خارجه آمریکا برای کشورهایی که اصطلاحاً «حامیان تروریسم دولتی» خوانده می‌شوند خارج شود. قرار گرفتن در این فهرست از سه دهه پیش موجب قطع ارتباط نظام مالی سودان با بانک‌های جهانی شده است. 

در گفت‌وگوهایی که هفته گذشته در ابوظبی میان مذاکره‌کنندگان آمریکا و سودان برگزار شد طرف آمریکایی یکی از شرایط خروج از فهرست سیاه مذکور را عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اعلام کرد. 

مقام‌های مطلع گفته‌اند مذاکره‌کنندگان آمریکا و امارات در مذاکرات هفته گذشته پیشنهاد کمتر از ۱ میلیارد دلار در ازای عادی‌سازی روابط با رژیم اسرائیل را مطرح کردند. وعده‌ سرمایه‌گذاری که به صورت غیرنقدی در اقتصاد سودان دیگر مشوق پیشنهادی به سودان بوده است.   

کاهش نفوذ سودان در جهان عرب موجب شده عادی‌سازی روابط با این کشور از ارزش کمتری برای دولت «دونالد ترامپ» که در کوران سخت رقابت‌های انتخاباتی قرار دارد برخوردار است.  

تلاش‌های آمریکا در این راستا در حالی انجام می‌شوند که مجمع فقه اسلامی سودان هر گونه رابطه با رژیم صهیونیستی حرام اعلام کرد.