جمهوری آذربایجان امروز (پنج‌شنبه) پس از انتشار اطلاعاتی درباره وجود ارمنی‌های یونان در درگیری‌های ناگورنو-قره باغ، سفیر خود از آتن، پایتخت یونان را فراخواند.

یونان نیز در واکنش به خبر خبرگزاری ترکیه‌ای آناتولی که به نقل از «حکمت حاجی اف» دستیار رئیس‌جمهوری آذربایجان مدعی تلاش ایروان برای استفاده از ارمنی تباران یونان در جنگ قره‌باغ شده بود، دیروز (چهارشنبه) سفیر خود را برای مشورت از باکو فراخوانده بود.

خبرگزاری رویترز نوشت که وزارت امور خارجه یونان با «بی‌اساس و موهن» خواندن اظهارات «حکمت حاجی اف» خبر داد که یادداشت اعتراضی را در این رابطه تسلیم سفیر جمهوری آذربایجان در آتن کرده است.

خبرگزاری آناتولی جمعه پیش (۱۱ مهر) به نقل از حاجی اف نوشته بود که ارمنستان مزدوران ارمنی تبار را از یونان برای نبرد به سرزمین‌های اشغال شده آذربایجان گسیل خواهد کرد.

او افزود که مقام‌های آذربایجانی اطلاعاتی را دریافت کرده‌اند که نشان می‌دهد ارمنی تباران برخی از کشور‌های غربی به شکل جنگجو یا مزدور در جنگ با جمهوری آذربایجان شرکت خواهند کرد.

او بدون نام بردن از کشور خاصی هشدار داد: اگر شهروندان این کشور‌ها در عملیات نظامی شرکت کنند، هدف قرار خواهند گرفت.

پس از درگیری‌های نظامی چندروزه ماه جولای (اواسط تیرماه) بین نیرو‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی نزد هر دو طرف شد، ششم مهرماه، درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرز‌های مشترک دو کشور دوباره از سر گرفته شد. تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه‌ای نداشته است.