"دیمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری فدراسیون روسیه در جمع خبرنگاران اعلام کرد که اعزام نیروهای حافظ صلح به منطقه درگیری قره باغ کوهستانی، فقط با موافقت دو طرف ارمنستانی و آذربایجانی امکان پذیر است.

سخنگوی کرملین در پاسخ به سئوالی در این رابطه، گفت: «روسیه با اعزام نیروهای حافظ صلح به منطقه درگیری قره باغ مخالفتی ندارد، ولی این مسئله تنها در صورت موافقت هر دو طرف این مناقشه یعنی جمهوری آذربایجان و ارمنستان می تواند تحقق یابد.»

در اوایل روز شنبه، "نیکول پاشینیان" نخست وزیر ارمنستان یادآور شد که وارد شدن نیروهای صلح‌بان به منطقه قره باغ کوهستانی، فقط می‌تواند در سطح گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا برای حل و فصل مناقشه قره باغ (به ریاست مشترک روسیه، ایالات متحده آمریکا و فرانسه) مورد بررسی قرار بگیرد. به گفته وی، روسیه و دیگر کشورهای عضو گروه مینسک همه تلاش خود را برای برقراری صلح در منطقه انجام می‌دهند.

درگیری‌های نظامی بین نیروهای ارمنستان و آذربایجان در منطقه قره باغ کوهستانی در تاریخ 27 سپتامبر 6 مهر ماه بار دیگر از سر گرفته شد. دو طرف یکدیگر را به تیراندازی و حتی استفاده از سلاح‌های سنگین متهم کردند که منجر به تلفاتی در میان نظامیان و حتی غیرنظامیان ساکن مناطق مرزی شده است.

روسای جمهوری روسیه، فرانسه، ایالات متحده و همچنین سازمان ملل متحد، از طرفین این مناقشه  خواسته‌اند تا سریعاً به برقراری آتش بس در منطقه درگیری و انجام مذاکرات مسالمت آمیز روی آوردند.