رژیم صهیونیستی در ادامه ساخت و سازهای غیر قانونی خود   قصد دارد 5400 واحد مسکونی جدید در کرانه باختری بسازد.

به نوشته وبگاه «العربی» رسانه‌های صهیونیستی روز یکشنبه گزارش دادند که « بنیامین نتانیاهو » نخست وزیر رژیم اسرائیل  در نشست کابینه در سه‌شنبه مجوز ساخت 5400 خانه جدید را صادر خواهد کرد.  این در حالی است که نتانیاهو که در پی عادی سازی روابط با امارات و بحرین بود، اعلام این طرح جدید را به تاخیر انداخت.

هرگونه ساخت و ساز از سوی صهیونیست‌ها در کرانه باختری بر اساس قوانین بین‌المللی غیرقانونی است. دادگاه کیفری بین المللی نیز در ماه‌های اخیر تلاش کرده  تحقیقات جنایات جنگی در مورد فعالیت رژیم صهیونیستی در کرانه باختری و غزه را آغاز کند.

سازمان ملل اعلام کرد که از ابتدای سال جاری میلادی رژیم صهیونیستی بیش از پانصد ساختمان متعلق به فلسطینی‌ها را در کرانه باختری از جمله در قدس شرقی به بهانه ساخت و ساز بدون مجوز تخریب کرده است.دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل (OCHA) (اوچا) روز دوشنبه در گزارشی اعلام کرد که اسرائیل از ابتدای سال جاری تاکنون ۵۰۶ ساختمان در کرانه باختری (از جمله قدس شرقی) را تخریب کرده است که ۱۳۴ واحد از این ساختمان‌ها در قدس شرقی واقع است.

بنا بر اعلام این دفتر، تعدادی از ساختمان‌های متعلق به فلسطینی‌ها به بهانه نداشتن مجوز ساخت و ساز آن توسط مقامات رژیم صهیونیستی، تخریب یا مصادره شده که در نتیجه آن پنجاه فلسطینی آواره شده و به قریب به ۲۰۰ نفر دیگر هم آسیب رسیده است.

بر اساس گزارش مذکور، شماری از ساختمان‌های متعلق به فلسطینی‌ها هم به دلیل اینکه اسرائیل جریمه‌ها و مالیات‌های سنگینی را برای آنها وضع کرده بود، تخریب شدند که هشت مورد آن توسط خود صاحبان این املاک تخریب شده است.