«گریگول لیلواشولی» رئیس سازمان امنیت ملی گرجستان ، در یک گفت‌و‌گوی مطبوعاتی هرگونه ورود عناصر مسلح سوری از خاک این کشور به جمهوری آذربایجان را تکذیب کرد و گفت که گرجستان مرزهای خود را به روی ارمنستان و جمهوری آذربایجان بسته است.

به نوشته روسیا الیوم، او تأکید کرد که این اخبار به هیچ وجه صحت ندارد و هدف از این اخبار افزایش تنش در گرجستان و کل منطقه است.

رئیس سازمان امنیت ملی گرجستان همچنین گفت که نیروهای امنیتی این کشور به طور مستمر با باکو و ایروان در ارتباط هستند تا مانع از بروز هرگونه نا امنی در خاک گرجستان شوند.

وزارت کشور گرجستان نیز اعلام کرده است که دولت این کشور مجوز ورود هرگونه بار از طریق زمین و هوا به ارمنستان و جمهوری آذربایجان را لغو کرده است و فقط کامیون‌های حامل اقلام بشردوستانه با رعایت تمامی پروتکل‌های بین‌المللی می‌توانند وارد خاک دو کشور شوند.

گرجستان و ایران تنها راههای زمینی از ترکیه به جمهوری آذربایجان هستند. سه شنبه هفته پیش، منابع آذربایجانی نوشتند که تعدادی از شبه‌نظامیان ارمنی ساکن در منطقه «جواخیتی» در جنوب گرجستان اقدام به مسدود کردن جاده ترانزیتی ترکیه به گرجستان کرده‌اند تا مانع ورود سلاح‌ و تجهیزات ترکیه به جمهوری آذربایجان شوند.

برخی کشورها از جمله روسیه و فرانسه و ارمنستان در روزهای گذشته مدعی ورود شبه‌نظامیان سوریه به خاک جمهوری آذربایجان به واسطه ترکیه شده‌اند. خبری که باکو آن را تکذیب کرده است. دیدبان حقوق بشر سوریه روز پنجشنبه مدعی ورود ۸۵۰ مزدور سوری به جمهوری آذربایجان شده و ادعا کرده بود که صدها مزدور دیگر نیز آماده اعزام به این کشور هستند.

دور جدید درگیری‌های مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ از بامداد ششم مهر ماه آغاز شد.

 جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی‌نتیجه بوده است.