«نیکل پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان امروز (جمعه) گفت که مدارکی دال بر دخالت ترکیه در دور جدید تنش‌های نظامی ایروان-باکو بر سر منطقه مورد مناقشه «قره‌باغ کوهستانی» دارد.

پاشینیان در مصاحبه با روزنامه فرانسوی «فیگارو» اظهار داشت که ارمنستان مدارکی دارد که اثبات می کند فرماندهی ارتش ترکیه در حال هدایت عملیات‌های نظامی در قره‌باغ است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، وی سپس از اتحادیه اروپا خواست تا ترکیه را به دلیل موضع ستیزه‌جویانه در قره‌باغ، از گروه مینسک در سازمان همکاری‌های امنیتی اروپا (OSCE) کنار گذاشته شود.

نخست‌وزیر ارمنستان خطاب به ترکیه و آذربایجان هشدار داد کسانی که این درگیری را آغاز کردند، خود باید به آن پایان دهند.

پیش از این، وزارت خارجه ارمنستان اعلام کرده بود که برای تعامل با سازمان همکاری‌های امنیتی اروپا  جهت برقراری مجدد آتش‌بس در منطقه قره‌باغ آمادگی دارد. (جزئیات بیشتر)

دور جدید درگیری‌های مرزی جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه مورد مناقشه قره‌باغ از بامداد یکشنبه آغاز شد. جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان، دو جمهوری استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی از سال ۱۹۹۲ به دنبال تصرف منطقه قره‌باغ کوهستانی توسط ارمنستان و اعلام خودمختاری این منطقه وارد درگیری نظامی شدند و تلاش‌ها برای حل مناقشه قره‌باغ در قالب گروه میانجی مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

صبح امروز بود که  وزارتخانه‌های دفاع آذربایجان و ارمنستان با بیان اینکه درگیری‌های شدید بین دو کشور در منطقه قره‌باغ همچنان ادامه دارد، مدعی نابودی اهدافی از طرفین شدند.