عضو کمیته امنیت و دفاع در پ ارلمان عراق تاکید کرد که متهم کردن الحشد الشعبی درباره دخالت در برخی ناامنی‌ها در عراق، سناریوی برنامه ریزی شده از سوی خارجی‌هاست.

«مهدی تقی» در گفت‌وگو با پایگاه خبری بغداد الیوم گفت: «الحشد الشعبی یک نهاد امنیتی رسمی است که تحت لوای دولت عراق است و طرف‌های خارجی به (برخی داخلی‌ها) درباره اتهام‌‌زنی به الحشد درباره دخالت آن در برخی خلل‌های امنیتی در کشور خط دادند».

وی  تاکید کرد: مصوبه پارلمان درباره اخراج نظامیان بیگانه برای اجتناب از هر گونه مناقشه‌ای در داخل خاک عراق کار درستی بود و الحشد هیچ گاه عامل خلل امنیتی در عراق نبوده است.

تقی افزود: موضع ما درباره لزوم حفظ امنیت سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های دیپلماتیک در عراق روشن است و دستگاه‌های ذیربط از جمله اطلاعات، باید هویت عاملان حملات به این نهادها را شناسایی کنند.

عضو پارلمان عراق گفت: ما از روابط دیپلماتیک با همه کشورها به منظور حفظ منافع کشور حمایت می‌کنیم.

اخیرا به دنبال حملات متوالی به اطراف سفارت بغداد، منابع و رسانه‌های آمریکایی و عربی نوشتند که وزیر خارجه آمریکا سران عراق را تهدید کرده که این حملات اگر ادامه پیدا کند، واشنگتن سفارت خود را خواهد بست.

منابع یادشده حتی گفته‌اند آمریکا با طرح این ادعا می‌خواهد بار دیگر گروه‌های مقاومت از جمله الحشد الشعبی و گردان‌های حزب‌الله را هدف قرار دهد.