« سرگئی لاوروف » وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه یک تماس تلفنی از طرف « فیصل بن فرحان » همتای سعودی خود دریافت کرد و با او به بررسی تحولات اوضاع در یمن پرداخت.

بر اساس گزارش پایگاه خبری روسیا الیوم، وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای تاکید کرد: لاوروف و بن فرحان در این گفت‌وگو ضمن بررسی اوضاع نظامی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی یمن بر ضرورت حمایت از تلاش‌های سازمان ملل برای دستیابی طرف‌های درگیر در یمن به توافق آتش‌بس، اتخاذ تدابیر انسان‌دوستانه فوری و ایجاد راه حل فراگیر برای حل مناقشه یمن تاکید کردند.

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد: پیشبرد روند ایجاد صلح و ثبات مطلوب در یمن که مدت طولانی است در این کشور دنبال شده است، تنها از طریق در نظر گرفتن منافع و نگرانی همه گروه‌های سیاسی و قومی و مناطق این کشور، امکان پذیر می‌شود؛ علاوه بر اینکه باید تلاش‌های بازیگران خارجی هم برای حل بحران یمن یکپارچه شود.

بر اساس این بیانیه وزارت خارجه روسیه،  لاوروف توجه همتای سعودی خود را به ابتکار عمل(پیشنهاد) روسیه درباره تامین امنیت جمعی در منطقه خلیج فارس معطوف کرد.

وزارت امور خارجه روسیه دکترین امنیت جمعی خلیج فارس را در تاریخ ۲۳ جولای سال ۲۰۱۹ ارائه داد.

وزارت امور خارجه روسیه همچنین گفت که دو وزیر در این گفت‌وگو توافق کردند که به رایزنی‌های دوره‌ای در مورد پرونده یمن و سایر موارد منطقه‌ای ادامه دهند.

بر اساس این بیانیه وزیران خارجه روسیه و عربستان همچنین درباره مسائل مربوط به روابط دو کشور گفت‌وگو کردند.