کمیته امور اسرا  و آزادگان فلسطینی از وخامت حال دو اسیر فلسطینی خبر داد که در مخالفت به تداوم بازداشت اداری خود اعتصاب غذا کرده‌اند.

به گزارش روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، این کمیته در بیانیه‌ای با ابراز نگرانی شدید نسبت به حال «ماهر الاخرس» و «عبدالرحمن شعیبات» گفت: «مقامات رژیم اشغالگر این دو اسیر را در وضعیت سختی در بازداشت نگاه داشته‌اند و حتی برای اینکه آنها را به ترک اعتصاب غذا وادار کنند، شکنجه می‌دهند.»

در این بیانیه آمده است:« الاخرس ۴۹ ساله از شهرک سیله الظهر جنین از ۲۷ ژوئیه گذشته(۶ مرداد) در مخالفت به بازداشت اداری خود اعتصاب کرده است و اخیرا با وخامت حالش به بیمارستان کابلان رژیم صهیونیستی منتقل شده است».

بر اساس این بیانیه، الاخرس در حال حاضر از درد در سراسر بدن خود، درد قلب و معده، سردرد و سرگیجه شدید رنج می‌برد و بیش از ۲۰ کیلوگرم وزن کم کرده است.

دادگاه نظامی «عوفر» در تاریخ ۱۲ آگوست(22 مرداد) گذشته حکم بازداشت اداری او را برای چهار ماه تمدید کرد و مدعی شد که یک پرونده محرمانه درباره او مطرح است.

در این بیانیه آمده است:« الاخرس دچار فشار خون است و حتی از خودردن داروهایش هم تا زمان پایان بازداشت اداری خود اجتناب می‌کند، او پیش تر هم پنج سال را در زندان‌های رژیم صهیونیستی در اسارت بوده است».

اما عبدالرحمن شعیبات ۳۱ ساله اهل شهرک بیت ساحور در بیت لحم هم از ۲۹ آگوست گذشته (۸ شهریور) در اعتراض به بازداشت اداری خود اعتصاب غذا کرده و در حال حاضر در بازداشتگاه ایشل به سر می‌برد؛ او اخیرا علاوه بر اعتصاب غذا از نوشیدن آب و مایعات هم اجتناب کرده است و به قدری حالش وخیم است که قدرت جابجایی و حرف زدن هم ندارد.

بازداشت اداری یکی از انواع بازداشت‌های ظالمانه فلسطینی‌ها توسط رژیم صهیونیستی است، به این معنی که فرد بازداشت شده بدون تفهیم اتهام و محاکمه برای مدت نامعلومی، زندانی می‌شود.

تجمع در حمایت از دو اسیر اعتصاب کننده

در همین حال ده‌ها نفر از شهروندان فلسطینی در بیت لحم با تجمع در برابر مقر صلیب سرخ بین المللی و در حالی که تصاویر اسرای فلسطینی را در دست داشتند خواستار آزادی این دو اسیر فلسطینی شدند.

«منقذ ابوعطوان» رئیس دفتر امور اسرا و آزدگان در بیت لحم هم برپایی این تجمع را در حمایت از دو اسیر فلسطینی و در مخالفت با سیاست های رژیم اشغالگر در اعمال محرومیت پزشکی دانست که اخیرا به شهادت داوود الخطیب یکی از اسرای فلسطینی منجر شد.

کمیته امور اسرا و آزادگان فلسطینی همچنین از ابتلای یک اسیر دیگر فلسطینی در زندان عوفر به کرونا خبر داد و گفت که از اواخر آگوست ۱۴ نفر مبتلا به کرونا شدند و شمار کل اسرای مبتلا شده به کرونا  از ابتدای شیوع آن تاکنون به ۲۴ نفر رسیده است.

کمیته امور اسرا همچنین در بیانیه خود بار دیگر از اداره بازداشتگاه النقب در بی توجهی به بیماری اسرا و اهمال پزشکی نسبت به آنها شکایت کرد.