«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه آنچه به ادعای او اقدام دولت بلاروس علیه رهبران مخالف این کشور خوانده شده را محکوم کرده و گفته واشنگتن اعمال تحریم‌های بیشتر علیه بلاروس را بررسی می‌کند.

پامپئو گفته دولت آمریکا از اقدام روز دوشنبه مینسک علیه «ماریا کالسنیکاووا»، از مخالفان شناخته‌شده دولت بلاروس، «به شدت نگران» است. 

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه مدعی شده کالسنیکاووا به همراه دو نفر دیگر از رهبران مخالف بلاروس روز ۷ سپتامبر در بلاروس ربوده شده‌اند.

«شورای هماهنگی بلاروس» که سازمان‌دهی تظاهرات‌های اخیر در بلاروس را بر عهده دارد دوشنبه در بیانیه‌ای مدعی شده بود افراد ناشناس در مینسک اقدام به ربودن سه نفر از مخالفان دولت بلاروس کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده به منظور ارتقاء پاسخگویی افراد دخیل در نقض حقوق بشر و سرکوبگری در بلاروس، اعمال تحریم‌های هدفمند علیه این کشور را با هماهنگی شریکان و متحدان خود بررسی می‌کند.»

هفته گذشته هم یک مقام ارشد آمریکایی گفته بود واشنگتن به دنبال اعمال تحریم علیه ۷ شهروند بلاروس است که ادعا می‌شود در «جعل نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری» این کشور مشارکت داشته‌اند.

این مقام آمریکایی که با خبرگزاری رویترز مصاحبه می‌کرد گفت: «هدف از این اقدامات تنبیهی پاسخگو کردن افرادی است که انتخابات را ربوده و به خشونت علیه تظاهرات کنندگان مسالمت‌آمیز متوسل شده‌‌اند.»

این منبع گفته بود دولت آمریکا یک هفته قبل‌تر نام افرادی را که قرار است هدف تحریم قرار گیرند مشخص کرده و طی روزهای آتی آن را اجرایی خواهد کرد.

کمیسیون ملی انتخابات بلاروس چند هفته پیش «الکساندر لوکاشنکو»، رئیس‌جمهور فعلی این کشور را با بیش از ۸۰ درصد آرا پیروز اعلام کرد، اما مخالفان مدعی شده‌اند که «اسوتلانا تیخانوسکایا»، رقیب اصلی او در این انتخابات پیروز شده است.

تیخانوسکایا به دنبال اعلام شکست خود در انتخابات، از بلاروس به کشور همسایه لیتوانی گریخت و در آنجا ضمن اتهام زنی درباره بروز تقلب در انتخابات رایزنی‌ها و دیدارهایی را با مقام‌های آمریکا و برخی کشورهای اروپایی علیه لوکاشنکو آغاز کرد.

لوکاشنکو در مصاحبه‌ای روز سه‌شنبه گفت معتقد است تظاهرات‌های آغازشده در بلاروس، با استفاده از پیام‌رسان روسی تلگرام و توسط واشنگتن سازمان‌دهی می‌شوند. 

او همچنین هشدار داد که دخالت آمریکا در بلاروس مقدمه‌ای برای تلاش آتی واشنگتن برای بی‌ثبات کردن روسیه است.