سفارت آمریکا در فلسطین اشغالی امروز سه‌شنبه اعلام کرد وزارت خارجه این کشور محل اقامت رسمی سفیر در نزدیکی تل‌آویو را فروخته است.

 روزنامه واشنگتن‌پست با گزارش این خبر آن را تصمیمی برای تحکیم اقدام جنجالی دولت « دونالد ترامپ » برای انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس اشغالی دانسته است.

سفارت آمریکا در قدس اشغالی هویت خریدار این ملک یا قیمت فروش آن را مشخص نکرد، اما رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش دادند ارزش این مجتمع مسکونی که در نزدیکی ساحل دریا در شهر «هرتزلیا» واقع‌شده ۸۰ میلیون دلار است.

سفارت آمریکا در قدس اشغالی گفته این ملک صرفاً بنا به پیشنهاد بالاترین قیمت به خریدار فروخته شده و این مسئله به اطلاع دیگر مشتری‌هایی که رقم‌هایی برای خرید آن پیشنهاد داده و موفق نشده‌اند رسیده است.

برخی از رسانه‌های رژیم صهیونیستی گزارش داده‌اند سرمایه‌دار صهیونیست «شلدون آدلسون» و از حامیان مالی دونالد ترامپ خریدار این ملک بوده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته نمی‌تواند فوراً صحت این گزارش را تأیید کند.

آمریکا مراسم انتقال سفارت خود از تل‌آویو به قدس اشغالی را روز ۱۴ می سال ۲۰۱۸ برگزار کرد. در این روز دست‌کم ۶۰ فلسطینی توسط نیروهای رژیم صهیونیستی به شهادت رسیدند.

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا قبل‌تر از آن ( روز ششم دسامبر ۲۰۱۷ ) اعلام کرده بود که دولتش قدس را به عنوان «پایتخت اسرائیل» به رسمیت می‌شناسد. او همچنین اعلام کرد واشنگتن سفارتش را به قدس منتقل خواهد کرد. 

این تصمیم با واکنش‌های گسترده و اعتراضات جهانی رو به رو شد و مجمع عمومی سازمان ملل متحد، چند روز بعد قطعنامه‌ای را علیه آن به تصویب رساند. 

رژیم صهیونیستی پس از اشغال قدس شرقی در سال ۱۹۶۷، در سال ۱۹۸۰ به صورت یکجانبه قدس شرقی و غربی را پایتخت خود اعلام کرد. شورای امنیت سازمان ملل در همین سال در قالب قطعنامه شماره ۴۷۸ اقدام رژیم صهیونیستی را غیر قانونی اعلام کرد.