وزیر دفاع روسیه روز یکشنبه از پرواز منظم هواپیماهای کشورهای عضو ناتو و تمرین حملات موشکی علیه روسیه در مرزهای هوایی اطراف این کشور و آسمان برخی کشورهای همسایه خبر داد.

به نوشته وبگاه «نیوز آرمنیا» «سرگئی شویگو » وزیر دفاع روسیه در این زمینه اظهار داشت: «یک موضوع وجود دارد که باعث نگرانی بیشتر می‌شود. آن اوایل پروازهای شناسایی انجام می‌شد ،اما اکنون پروازهای منظم با تمرین انجام حملات موشکی  و استفاده از شمار زیادی هواپیما آغاز شده است.»

وزیر دفاع روسیه در این رابطه به پروازهای اخیر بمب افکن‌های راهبردی «بی-52» آمریکا بر فراز دریای بالتیک اشاره کرد. 

نیروی هوایی آمریکا روز شنبه در بیانیه‌ای از حضور سه فروند بمب افکن «بی-52 » خود و انجام پرواز آزمایشی در حریم هوایی اوکراین خبر داد. به نوشته وبگاه «رادیو اروپای آزاد» حضور این بمب افکن‌های آمریکا در حریم هوایی اوکراین برای نخستین بار در نوع خود بود. در بیانیه نیروی هوایی آمریکا آمده  که هدف از انجام این رزمایش بر فراز اوکراین انجام تمرین هوایی و افزایش  قابلیت‌های دفاعی برای دفع حملات محتمل روسیه و اطمینان بخشیدن به شرکای و متحدان آمریکا بوده است.

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه   طی روزهای گذشته بارها از رهگیری جنگنده آمریکا ، انگلیس ونروژ در منطقه بالکان خبر داده است. بر اساس بیانیه «مرکز رصد دفاع ملی» وابسته به وزارت دفاع روسیه، یک فروند هواپیمای شناسایی آمریکا از نوع «آر سی ۱۳۵» و دیگری انگلیسی از نوع «سنتینل آر ۱»  روز جمعه گذشته به حریم هوایی روسیه در دریای بالکان نزدیک شدند که جنگنده روس با پرواز به موقع و رهگیری، آن‌ها را از منطقه دور کرد.