ارتش چین در اقدامی برای نمایش قدرت خود به آمریکا جنگنده‌های مستقر در عرشه ناو هواپیمابر «لیائونینگ» را به پرواز درآورد.

به نوشته وبگاه «نیوی ریکاگنیشن» به نقل از وزارت دفاع چین ، این ناوهواپیمابر به تازگی ماموریتی را با اسکادرانی از جنگنده‌های «شنیانگ جی-15» خود در دریای چین جنوبی انجام داد. در این تمرین هوایی جنگنده‌های جی-15 به اهداف از پیش تعیین  شده با موشک‌های واقعی شلیک کردند و تمرین سوختگیری هویی را نیز با موفقیت به اجرا گذاشتند.

 به گفته وزارت دفاع چین، در این رزمایش شماری ار بالگردهای مجهز به موشک‌های زیر دریایی، چهار فروند هواپیمای گشت دریایی و چند فروند بالگرد «زی-9» ویژه عملیات امداد حضور داشتند.

این ناو قادر است تا 50 فروند جنگنده در خود جای دهند. جنگنده شنیانگ جی-15 نیز بسیار شبیه به «سوخو-33» روسیه است که در یک ساعت 2410 کیلومتر را طی می‌کند. وزارت دفاع چین به دلیل مسائل امنیتی به جزئیات بیشتر این رزمایش اشاره نکرده است.

رسانه‌ها چندی قبل نیز از اجرای رزمایش چین با مهمات واقعی در دریای چین جنوبی پس از رزمایش پدافند هوایی ناو هواپیمابر «یو اس اس رونالد ریگان» آمریکا حاضر در منطقه خبر دادند. به نوشته وبگاه «استرایپس» چین فیلمی منتشر ساخت که در آن شلیک سلاحها از روی عرشه، شلیک اژدر و فرود بالگردها بر روی عرشه کشتیهای جنگی نمایان  بود. ارتش چین این رزمایش را پس از عملیات پدافند هوایی ناو هواپیمابر«یو اس اس رونالد ریگان» آمریکا انجام داد. این ناو آمریکایی پس از اجرای این رزمایش در منطقه عازم دریای فیلیپین شد.