«عبدالله بن زاید آل نهیان» وزیر خارجه امارات جمعه شب (دیشب) با «سامح شکری» همتای مصری خود تلفنی گفت‌وگو و تحولات منطقه و اوضاع شرق دریای مدیترانه را بررسی کرد.

دو طرف در این تماس تلفنی روابط دوجانبه و راهکارهای همکاری مشترک در زمینه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دادند.

وزیر خارجه مصر همچنین پاره‌ای از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارای اهتمام مشترک بویژه اوضاع شرق دریای مدیترانه را با همتای اماراتی خود بررسی کرد.

طبق گزارش خبرگزاری امارات (وام)، بن زاید بر عمق روابط بین امارات و مصر و بر علاقه‌مندی مستمر به تقویت و توسعه همکاری‌های مشترک تأکید کرد.

گفت‌وگوی تلفنی بن زاید و شکری در حالی بود که تنش بین ترکیه با یونان ، قبرس و فرانسه بر سر مرزهای دریایی و ذخایر انرژی بالا گرفته است.

ماه گذشته مصر و یونان توافقنامه‌ای در خصوص تعیین مرزهای دریایی امضا کردند که «رجب طیب اردوغان» این توافقنامه را بی‌ارزش توصیف کرد.

اردوغان گفت که توافقنامه امضا‌شده بین مصر و یونان بی‌ارزش است چرا که یونان مرز دریایی با لیبی ندارد و مصر نیز ارتباطی با این موضوع ندارد.

وزارت خارجه ترکیه نیز اعلام کرده بود که توافقنامه ترسیم مرزهای دریایی مصر و یونان «باطل» است و منطقه مشخص شده در توافقنامه مصر و یونان بخشی از فلات قاره ترکیه است.

از سوی دیگر مصر از این موضع‌گیری ترکیه ابراز تعجب کرده و گفته است که ادعاهای ترکیه در حالی است که اطلاعی از توافقنامه و جزئیات آن ندارد.

دو روز پیش نیز «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا از آتن و آنکارا خواست تا تنش‌ها را کاهش داده و نزاع بر سر شرق دریای مدیترانه و تریسم مرزهای دریایی و ذخایر انرژی در منطقه را متوقف کنند.