انتشار نامه‌ای منتسب به سفیر آمریکا در عراق با واکنش جریان‌های سیاسی عراق روبرو شد و آنها محتوای این نامه را دخالت در امور داخلی کشورشان توصیف کردند.

در این نامه آمده است: "آمریکا نیاز مبرم و گسترده ای به تشکیل دولت مصطفی الکاظمی دارد و باید هرگونه نقاط ضعف یا امتیاز دهی در انتخاب وزیران با توجه به شرایط پیش روی عراق نادیده گرفته شود. دولت پیشبرد امور عادل عبدالمهدی فلج و ناتوان از برخورد با بسیاری از مشکلات پیش روی عراق است. ما به عنوان دوستان و شرکای شما در طول 17 سال اخیر، بسیار نگران هستیم که اگر توافق درباره دولت مصطفی الکاظمی صورت نگیرد، پیامدها برای عراق در قالب دولت و ملت عراق ویرانگر خواهد بود. اگر این دولت تشکیل شود، تمام تلاش خود را برای کمک به عراق جهت مقابله با مشکلات آینده بکار خواهیم بست".

 این پیام در آستانه رای اعتماد به کابینه مصطفی الکاظمی در رسانه‌های عراقی منتشر شده است.

قرار است جلسه رای‌گیری به کابینه مصطفی کاظمی چهارشنبه راس ساعت 19 شب به وقت محلی در صحن پارلمان این کشور برگزار شود.

«محمد الحلبوسی» رئیس پارلمان عراق از نمایندگان پارلمان دعوت کرد که در جلسه رای گیری به کابینه دولت جدید چهارشنبه راس ساعت  9 شب (21 به وقت محلی)  در صحن مجلس حضور داشته باشند.

در مقابل، نوری المالکی رئیس ائتلاف دولت قانون با اشاره به اینکه نامه ای از "طرفی که ادعا می‌کند وابسته" به سفیر آمریکا است، دریافت کرده است، در توئیتی نوشت: "اگر این نامه جعلی باشد، آن را نادیده می‌گیرم.. اما اگر درست باشد، باید بگویم که عراق دارای مردانی است که برای منافع عراق و ملت آن ارزش قائل هستند و دخالت در امور داخلی خود را نمی پذیریم و این امر از وظایف دیپلماتیک سفیر نیست".