استفن کلمنت این اظهارات را روز سه‌شنبه در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح کرد.   

وی تصریح کرد؛ اتحادیه اروپا تعهد قاطعانه خود را نسبت به برجام و تداوم حمایت از آن اعلام می‌دارد.  

کلمنت افزود: این اتحادیه نسبت به همکاری با جامعه جهانی برای حفظ برجام به عنوان دستاورد مهم چند جانبه‌ای که وفق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد به تأیید رسید، مصمم است.

این سیاستمدار اروپایی تصریح کرد؛ برجام عنصر کلیدی معماری عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای است که برای امنیت منطقه، اروپا و جهان حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه برجام ضامن صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران است، تصریح کرد که اجرای کامل آن بسیار حائز اهمیت است.

نماینده اتحادیه اروپا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با بیان اینکه برجام ضامن صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران است،  تصریح کرد که اجرای کامل آن، حیاتی و بسیار حائز اهمیت است.

کلمنت در بخش دیگری از اظهارات خود، مراتب تأسف عمیق اتحادیه اروپا از خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران را اعلام کرد. وی از تمام کشورها خواست تا از اقداماتی که مانع اجرای تعهدات مندرج برجام می‌شود خودداری کنند.

وی تصریح کرد: در کنار اجرای کامل تعهدات هسته ای ایران در چارچوب برجام، لغو تحریم‌ها بخش مهمی از این توافق به‌شمار می‌رود. وی مدعی شد که اتحادیه اروپا تعهدات خود از جمله لغو تحریم‌های مورد اشاره در برجام را به طور کامل اجرا کرده است.

این سیاستمدار اروپایی همچنین نسبت به کاهش تعهدات ایران تحت برجام از جمله عبور از ذخایر اورانیوم ابراز نگرانی کرد و مدعی شد که این اقدامات، غیر قابل بازگشت هستند.

وی افزود: اتحادیه اروپا از تصمیم پنجم ژانویه که ایران هیچ محدودیتی را در حوزه عملیات (هسته‌ای) نخواهد داشت عمیقاً متأسف است. این تصمیم زمانی گرفته شد که تنش‌ها در منطقه بسیار جدی است.

کلمنت افزود: از ایران می‌خواهیم تمام اقداماتی را که با برجام سازگار نیست به عقب بازگردانده و بدون فوقت وقت به اجرای کامل تعهداتش بازگردد.

وی عنوان کرد؛ کشورهای عضو اتحادیه اروپا از تلاش‌های اعضای برجام برای حفظ این توافق و حل مناقشه در چارچوب سازوکار حل اختلاف حمایت می‌کند. سفیر اتحادیه اروپا در وین همچنین از گزارش‌های مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران در چارچوب برجام تقدیر کرد و خواست تا به تهیه گزارش‌های دقیق درباره تدابیر فهرست شده در ضمیمه اول برجام ادامه دهد.

این سیاستمدار اروپایی در پایان اجرای کامل و پایدار برجام را برای اعتماد سازی بین‌المللی نسبت به صلح‌امیز بودن ماهیت برنامه‌هسته ای ایران حائز اهمیت توصیف کرد.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین‌المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.

بر این اساس، ایران ۱۵ دی‌ماه، با صدور بیانیه‌ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

تروئیکای اروپایی (فرانسه، آلمان و انگلیس) در واکنش به آخرین گام ایران و با نادیده گرفتن تعلل خود در اجرای کامل تعهداتشان در برجام، تلاش کردند تا با  استفاده از ساز وکار حل اختلاف، ایران را به اجرای کامل تعهداتش بازگردانند.   

آنها  ۲۴ دی‌ماه با صدور بیانیه‌ای تمایل خود را برای فعال کردن این ساز وکار اعلام کردند. با این حال جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که این سازوکار هنوز فعال نشده و طرف‌های اروپایی بر تمدید جدول زمانی آن اتفاق نظر دارند.

ایران تاکید کرده که در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.