ائتلاف مخالفان به رهبری «امانوئل ماکرون»، برنامه گسترش اتحادیه اروپا را در حالت تعلیق نگه داشت.

به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، جلسه سران اتحادیه اروپا درباره پیوستن آلبانی و مقدونیه شمالی به این بلوک، ساعت ۲ بامداد روز جمعه بدون نتیجه و بیانیه‌ای خاتمه یافت.

ماکرون در این جلسه با شروع گفت‌وگوها با مقدونیه شمالی که از سال ۲۰۰۵ خواهان پیوستن به اتحادیه اروپا است مخالفت کرد. او گفت فرایند گسترش اتحادیه اروپا نیاز به بازنگری اساسی دارد.

رهبران اتحادیه اروپا پیش‌تر وعده داده بودند در صورتی که کشور «مقدونیه» برای پایان دادن به دهه‌ها اختلاف با یونان نامش را تغییر دهد، روند ورودش به اتحادیه اروپا کلید خواهد خورد.

مقامات مقدونیه علی‌رغم مخالفت‌های ملی‌گرایان نامش را به مقدونیه شمالی تغییر دادند.

مخالفت‌ها علیه پیوستن آلبانی به اتحادیه اروپا از مقدونیه شمالی بیشتر بود. برخی سران این بلوک علت مخالفت خود را پیشرفت ناکافی آلبانی در زمینه اصلاحات و برقراری حاکمیت قانون عنوان کردند.

«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان که در اغلب موارد با ماکرون اشتراک نظر دارد، این بار از آغاز نشدن مذاکرات برای گسترش اتحادیه اروپا انتقاد کرد و گفت، مقدونیه شمالی و آلبانی اقدامات زیادی برای برآورده کردن انتظارات اتحادیه اروپا انجام داده است.

عصر جمعه وزیر امور خارجه مقدونیه شمالی ، رهبران اتحادیه اروپا را به عدم صداقت متهم کرد و در عین حال از رهبرانی که از این کشور حمایت کردند قدردانی کرد.