«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه امروز (چهارشنبه) گفت جنگی که در سوریه رخ داد، بخشی از تلاش‌های غربی برای تغییر شکل منطقه غرب آسیا بود.

اردوغان طی سخنرانی در جمع نمایندگان پارلمانی حزب عدالت و توسعه گفت: «طی چهل سال گذشته، ده‌ها هزار نفر از شهروندان خود را به دلیل تروریسم جدایی‌طلبان از دست داده‌ایم و هزینه میلیارد دلاری برای کشور ما داشته‌اند. ما می‌دانیم که این مسئله از کجا آب می‌خورد و طی سالیان شدیدتر نیز شده است».

وی با بیان اینکه متحدان ترکیه موضعی منافقانه و دو رو از خود نشان داده‌اند، توضیح داد: «ما بیش از این نمی‌توانیم به این مسئله بی‌تفاوت باشیم. بحران سوریه، محصول تلاش‌ها برای بازطراحی و تغییر شکل شمال آفریقا و خاورمیانه بود. قبل از اینکه این درگیری‌ها شروع شود، ما با دولت سوریه گفت‌وگو می‌کردیم. ما به آنها در مورد مسائل مختلف مخصوصا موضوع برادران و خواهران کُرد، مشورت‌های دیپلماتیک، قضایی و سیاسی می‌دادیم».

رئیس‌جمهور ترکیه درباره عواقب انسانی که بحران سوریه تا کنون داشته، اظهار داشت: «طی هشت سال گذشته حدود نیم میلیون نفر از مردم سوریه در این درگیری‌ها جان‌باخته‌اند، دوازده میلیون نفر از خانه‌های خود آواره شده و حدود نیمی از آن نیز کشور خود را ترک کردند».

اردوغان با انتقاد شدید از اظهارات کشورهای عضو اتحادیه عرب درباره عملیات ترکیه در شمال سوریه، گفت: «نمی‌خواهیم اینگونه بگویم ولی اتحادیه عرب اصلا در حدی نیست که بخواهد درباره بحران سوریه اظهار نظر کند. شما تا کنون چند نفر از اعراب [آواره] سوری را پذیرفته‌اید؟ آنها سوریه را از اتحادیه عرب بیرون انداختند ولی الان برای اینکه ترکیه را بدنام کنند، می‌خواهند عضویت آن را بازگرداندند».

وی سپس ظهور گروه تروریستی داعش را توطئه کشورهای غربی دانسته و تصریح کرد: «وقتی به این عرصه پرآشوب نگاه می‌کنیم، قدرت‌های تاریکی را می‌بینیم که یک ماشین کشتار به نام داعش را اختراع کرده، افسار آن را در کنترل داشته و به داعش اجازه می‌دهند در منطقه ویرانی به‌بار آورد. آیا اتحادیه عرب در این باره کوچکترین کاری کرد؟ خیر».

در حالی که ترکیه پیشتر گفته بود اتحادیه اروپا 3 میلیارد یورو برای نگهداری از آوارگان سوری به آنها وعده داده بود، اما اردوغان این بار ادعا کرد: «اتحادیه اروپا از طریق سازمان‌های بین‌المللی سه میلیارد یورو به حساب هلال احمر ترکیه واریز کرد اما آنها قول 6 میلیارد یورو را داده بودند. اما چه آن پول را گرفته باشیم چه نه، دیگر بس است، ما دیگر وظیفه‌ای نداریم».

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه داعش هیچ ارتباط و سنخیتی با اسلام ندارد، افزود: «آنها سازمانی وحشی‌اند که بزرگترین قاتل اسلام و مسلمین هستند. حتی اکنون نیز فاکتور داعش را به عنوان مانعی در برابر تمام گام‌های مثبتی که می‌توان در منطقه برداشت، عَلم می‌کنند».

اردوغان با اشاره به ژست ضد تروریستی که کشورهای حامی داعش گرفته‌اند، مدعی شد: «در حقیقت این ترکیه بود که فروپاشی داعش در منطقه را آغاز کرد. ما این کار را در [شهر] الباب انجام دادیم. سه هزار تروریست داعشی را در این منطقه از پای درآوردیم».

وی با بیان اینکه متحدان غربی ترکیه به جای حمایت از این کشور، طرف شبه‌نظامیان کُرد یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) می‌گیرند، ادامه داد: «آنها اکنون دو راه مقابل خود دارند. یا آمریکا و اروپا نقش ترکیه در منطقه را می‌پذیرند یا وارد جنگ می‌شویم».

رئیس‌جمهور ترکیه با تکرار ادعاهای بی‌اساس درباره حمله ارتش و دولت سوریه به شهروندان خود، گفت: «کسانی که نگران کشتار غیرنظامیان بودند، در آن زمان چیزی نگفتند... در عملیات‌های قبلی ما [سپر فرات و شاخه زیتون] نه تنها ما را حمایت نکردند،‌ بلکه سیل انتقادات را نیز روانه ما کردند».

اردوغان با انتقاد از درخواست رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه برای توقف تهاجم نظامی به شمال سوریه، اظهار داشت: «کشورهای غربی هر روز با ما تماس می‌گیرند و می‌گویند این عملیات را متوقف کنیم. اما کسی زنگ نمی‌زند تا کشته‌های ما در حملات خمپاره‌ای تروریست‌ها به مناطق مرزی را تسلیت بگوید. ما نباید به این افراد اعتماد کنیم، زیرا قابل اعتماد نیستند... آنها فکر نمی‌کردند که ترکیه این عملیات را آغاز کند و ارتش ترکیه نیز از قدرتی برای پیشروی سریع برخوردار باشد».

وی سپس کشورهای غربی منتقد عملیات ترکیه را به بازگشت تروریست‌های داعشی تهدید کرد: «مطمئن باشید در آینده بسیار نزدیک، شما هم مشکلاتی مشابه ما را تجربه خواهید کرد... مطمئن باشید زمانی که آن روز فرا برسد،‌ آنگاه ما را به خوبی درک خواهید کرد اما دیگر دیر شده است. زمانی که تروریست‌ها پای دروازه‌های شما برسند، زمانی که به مرزهای شما نفوذ کنند، زمانی که شهروندان شما با بمب‌گذاری کشته شوند، زمانی که شهرهای شما با عاملان انتحاری و حملات تروریستی ناآرام شوند.. زمانی که این اتفاقات بیافتد، آیا آن روز نیز مثل الان، سرپرستی تروریست‌ها را برعهده می‌گیرید؟»

رئیس‌جمهور ترکیه با درخواست از کشورهای غربی برای دخالت نکردن در امور داخلی این کشور، گفت: «برخی سران [خارجی] می‌خواهند بین ما و تروریست‌ها میانجی‌گری کنند. من به آنها می‌گویند،‌ طبق قوانین بین‌المللی و علوم سیاسی، از چه زمانی دولت‌ها با تروریست‌ها مذاکره می‌کنند؟! از کی تا حالا پشت یک میز می‌نشینند؟! جمهوری ترکیه، دولتی نیست که با سازمان‌های تروریستی پشت میز مذاکره بنشیند. ما هیچ نیازی به میانجی نداریم... آنها که برای گفت‌وگو به ترکیه می‌آیند باید خواسته‌های ترکیه را مدنظر داشته باشند، در غیر این صورت بهتر است به خود زحمت ندهند».

«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور، «مایک پامپئو» وزیر خارجه و «رابرت اوبراین» مشاور امنیت ملی آمریکا قرار است امروز برای گفت‌وگو درباره عملیات نظامی ترکیه در سوریه، به آنکارا سفر کنند.

اردوغان با تاکید بر اینکه ترکیه به تمامیت ارضی و وحدت سیاسی سوریه احترام می‌گذارد، توضیح داد: «کسی نباید ذره‌ای شک در این باره داشته باشد. زمانی که یک دولت مشروع فراگیر [در سوریه] تشکیل شود، ما تمام مسئولیت‌ها را به آن واگذار می‌کنیم».

آنکارا عملیات نظامی در شمال سوریه با اسم رمز «چشمه صلح» را به بهانه مقابله با شبه نظامیان کرد و ایجاد یک «منطقه امن» برای اسکان آوارگان سوری، از هفدهم مهر آغاز کرده است. دولت سوریه از این تجاوز نظامی ترکیه به شدت انتقاد کرده و آن را اشغالگری جدید خوانده است. ایران و روسیه نیز در باره تبعات این عملیات ترکیه هشدار داده‌اند به ویژه اینکه می‌تواند فرآیند راه‌حل سیاسی در ادلب را تحت‌الشعاع قرار دهد.

ترکیه قصد دارد با ایجاد منطقه امن به طول بیش از ۲۳۰ کیلومتر و عرض ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر در امتداد مرزهای سوریه، علاوه بر دور کردن این شبه‌نظامیان، زمینه را برای اسکان دو میلیون ۳۰۰ هزار آواره سوری ساکن ترکیه ایجاد کند. گروه موسوم به «دیدبان حقوق بشر سوریه» نیز در روز پنجم این عملیات از سقوط شهر «تل‌أبیض» به دست نیروهای عملیات‌کننده خبر داد.