به گزارش پارس نیوز، 

«هلوسی آکار» وزیر دفاع ترکیه روز سه‌شنبه گزارش‌های منتشر شده درباره پیشنهاد آنکارا به تکنسین‌های آمریکایی برای دسترسی به سامانه دفاع موشکی اس-400 روسیه را تکذیب کرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار اسپوتنیک در این باره گفت: «چنین چیزی نیست. روند اجرای قرارداد خرید سامانه روسی اس-400 بر اساس برنامه به پیش می‌رود.»

پیش از این بلومبرگ به نقل از دو منبع گزارش داده بود که هفته پیش ترکیه به متخصصان فنی آمریکا پیشنهاد داده‌ بود تا به بررسی سامانه‌های اس-400 پرداخته تا به کنترل آسیب‌هایی بپردازد که این قرارداد به رابطه آنکارا با واشنگتن وارد کرده است.

این در حالی است که «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه یادآوری کرد که در قرارداد ترکیه با روسیه بر عدم انتشار اطلاعات حساس توسط آنکارا تاکید شده است.

پسکوف تاکید کرد: «به عنوان یک قانون، همکاری نظامی و دفاعی روسیه با دیگر کشورها الزاما بر عدم فاش کردن اطلاعات بخصوص و حساس تاکید دارد. در مورد ترکیه نیز این الزام وجود دارد. ما هیچ دلیلی نمی‌بینیم که به همتایان خود در ترکیه اعتماد نکنیم.»

«مولود چاوش اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه نیز تایید کرده که آنکارا قرارداد اس 400 را نهایی کرده و ترکیه این سامانه موشکی را بدون هیچ سوالی خواهد خرید.