به گزارش پارس نیوز، 

رئیس اسبق ستاد مشترک ارتش آمریکا و فرمانده پیشین نیروهای ناتو (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی)، می‌گوید تصمیم ناگهانی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، برای خارج کردن نظامیان این کشور از سوریه احتمالاً به دلیل باج‌خواهی رجب طیب اردوغان، همتای ترکیه‌ای‌اش، بوده است.

ترامپ چند روز پیش اعلام کرد به دلیل آنکه گروه تروریستی داعش در سوریه شکست خورده است آمریکا حدود 2000 نیروی نظامی خود را از این کشور خارج می کند. این در حالی است که کاخ سفید مدت کوتاهی پس از آن اعلام کرد این تصمیم به معنای پایان مأموریت ائتلاف به اصطلاح ضدداعش تحت سرکردگی آمریکا نیست.

طبق اظهارات کلارک، تصمیم ناگهانی رئیس جمهور آمریکا برای خارج کردن نیروهای این کشور از سوریه گمانه زنی هایی را به وجود آورده است مبنی بر آنکه آیا اردوغان همتای آمریکایی اش را برای اتخاذ این تصمیم تحت فشار گذاشته و تهدید کرده است.

فرمانده سابق ناتو در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی ان ان، مدعی شد تصمیم آمریکا برای عقب نشینی نظامی از سوریه فاقد هرگونه منطق راهبردی است. کلارک گفت: مردم سراسر جهان و برخی از دوستان و متحدانمان در خاورمیانه این پرسش را مطرح می کنند که آیا اردوغان رئیس جمهور را در این باره تهدید کرده است؟ آیا این تصمیم یک نوع تسویه حساب بوده است؟ چرا کسی باید برخلاف همه هشدارها، چنین تصمیمی بگیرد؟

کلارک همچنین هشدار داد تصمیم ترامپ همچنین سیاست خارجی واشنگتن را زیر سؤال می برد. او افزود: این (تصمیم) چه چیزی را درباره سیاست خارجی‌ ما نشان می دهد؟ اینکه ما قابل اعتماد نیستیم؟ اینکه ما تصمیمات راهبردی را بدون منطق راهبردی اتخاذ می کنیم؟ چه کسی اداره امور را در دست دارد؟

اظهارات این ژنرال سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا یک روز پس از آن بیان می شود که ترامپ در توئیتی نوشت اردوغان به او گفته است ترکیه عناصر باقی مانده داعش در سوریه را ریشه کن خواهد کرد.

در پی اعلام تصمیم ترامپ، جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، دستور خروج نظامیان آمریکایی را از سوریه امضا کرد.

یک روز پس از اعلام تصمیم ترامپ برای خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه، متیس نیز استعفانامه خود را به وی تسلیم کرد.